Ve dnech 20. – 23. října 2005 se v malebné vesničce Viničné na Slovensku uskutečnil seminář Participace mládeže na lokální úrovni s podtitulem – Místní samospráva a neziskové organizace spojují své síly, aby zvýšili participaci mládeže. Jako zástupce z České republiky se zúčastnila Michaela Přílepková, ředitelka kanceláře České rady dětí a mládeže a Jindřiška Rousová, členka Národního parlamentu dětí a mládeže organizovaného sdružením Duha.

    Semináře, který pořádala Rada mládeže Slovenska společně s ministerstvem školství a dalšími mládežnickými organizacemi za finanční podpory z programu Mládež, se zúčastnilo 40 účastníků ze 17 členských zemí EU a některých dalších krajin. Jednacím jazykem byla angličtina.

    Revidovaná Evropská charta participace mladých lidí na místním a regionálním životěCelý program semináře byl koncipován formou workshopů na daná témata. Hovořili jsme např: o uplatnění „Revidované Evropské charty participace mladých lidí na místním a regionálním životě“. Charta definuje 14 oblastí veřejného života, kde se vyžaduje participace mladých lidí, zároveň jsou zde uvedeny nástroje a doporučení, pomocí kterých je ji možné uplatňovat v praxi. Dokument jako takový a jeho doporučení nejsou v České republice doposud příliš známy, ačkoliv je k dispozici jeho český překlad, který vyšel např. jako příloha časopisu Archa číslo 3/2005.

    „V České republice a mnoha dalších, především postkomunistických zemích Evropy, neexistují závazné právní předpisy, které by nějak upravovaly, jak má participace mladých lidí na veřejném životě probíhat a jaké struktury a podmínky mají místní samosprávy nebo státní orgány vytvářet, aby dětem a mládeži spoluúčast na rozhodovacích procesech umožnily,“ říká ředitelka kanceláře ČRDM Michaela Přílepková a dodává: „Fungující participace je znakem zdravé demokracie, jak nás přesvědčily příklady aktivit na místní úrovni z Dolního Saska. Někdy nemusí být vytvořeny rozsáhlé struktury, aby místní politici začali s mladými lidmi diskutovat, stačí se prostě setkat a začít s nimi mluvit jako s rovnocennými partnery a občany o budoucnosti.“

    Účastníci semináře Další témata workshopů se týkala nejrůznějších druhů participace v zúčastněných státech, strategie participace zaměřená na nejrůznější věkové skupiny mládeže, modelové spolupráce neziskových organizací s místní správou a možnosti realizace Evropské charty. Lektoři těchto témat zastupovali nejrůznější organizace pracující s mládeží např: Rada Evropy, Slovenský mládežnický fond, Německá technická spolupráce, Demokratické změny na Slovensku a regionální rady mládeže.

    Program byl velice nabitý a proto jsme samozřejmě zajímavě vyplnili i náš volný čas. Od „husacích hodou“ až po tradiční slovenskou hudbu a folklor. Také jsme absolvovali noční prohlídku Bratislavy zakončenou večeří v příjemné restauraci.

    Úroveň semináře byla velmi vysoká. Jednalo se spíše o teoretickou část participace mladých lidí na věcech veřejných. Některé konkrétní příklady ze sousedních zemí mne velice zaujaly. Např: v Německu se pravidelně konají „Zukunftwerkstatt“. Jedná se o workshopy mladých lidí, kteří řeší problémy daného města či oblasti. Je to vlastně jakýsi výhled do budoucnosti. Další zajímavé srovnání participace jsem zaznamenala ve Francii a Itálii, kde stejně jako u nás pracují školní parlamenty. Mají sice trošku jinou strukturu nebo zaměření ale hlavní cíl je stejný – možnost dětí vyjádřit se ke věcem, které se jich týkají.“

    Tiskovou zprávu pořadatelů si můžete přečíst na stránkách Rady mládeže Slovenska.

    Autor