Setkání v Senátu 2006 Máte naše uznání a děkujeme vám; víme, že děláte užitečné věci – a budeme-li mít možnost, rádi vaši činnost podpoříme konkrétními kroky. Tak by se dal stručně shrnout obsah proslovů pěti politiků, kteří se dnes v sídle Senátu zúčastnili zahájení výročního setkání představitelů členských sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM). Politická reprezentace vládních (ČSSD, KDU-ČSL) i opozičních stran (ODS, Strana Zelených) se v takovém počtu a složení objevila na tradičním setkání pořádaném ČRDM vůbec poprvé. Smyslem jejich účasti bylo přiblížit pěti desítkám přítomných, stojících v čele nejrůznějších dětských a mládežnických spolků, záměry svých stran v oblasti, která se jejich práce dotýká.

    K řečnickému pultíku v hlavním jednacím sále Valdštejnského paláce postupně přistoupili ministryně školství Petra Buzková (ČSSD), její „stínový“ kolega Waltr Bartoš a poslanec Petr Bratský (oba ODS), křesťanskodemokratická poslankyně Michaela Šojdrová a předseda Strany Zelených Martin Bursík. Vysvětlovali například, jak by jejich strany v případě volebního úspěchu pohlížely na snahu o decentralizaci dotací, na daňové asignace, zákon o mládeži či jaká opatření by podle nich pomohla vyřešit problém s devastovaným majetkem převedeným na některá členská sdružení ČRDM z Fondu dětí a mládeže (FDM).

    „Ve vztahu státu k neziskovým organizacím jsou tři věci na prvním místě: jsou to peníze, peníze a ještě jednou peníze,“ prohlásila Petra Buzková. Jak předeslala, po více než tříletém působení ve funkci ministryně nebude po volbách již patřit k těm, kteří budou o dané sféře rozhodovat. Osobně si nicméně myslí, že státní výdaje v této oblasti by si zasloužily určité navýšení. „Jde spíš ale o to, jak budou rozdělovány,“ dodala ministryně. Petra Buzková (ve shodě s ČRDM) zásadně odmítla úvahy o přesunu důležité části dotací, které stát rozděluje na mimoškolní aktivity prostřednictvím ministerstva školství, do kompetence krajů. Přislíbila také, že ještě do konce volebního období vznikne program přechodné „záchranné“ akce, jež by novým vlastníkům objektů FDM dala reálnou možnost je opravit.

    V mnoha ohledech podobné názory zastává i ODS. Podle Waltra Bartoše by ale měl stát přesně definovat, co je v dané oblasti předmětem veřejného zájmu, a co tudíž hodlá podporovat. Velké organizace (Junák aj.) by měly být financovány ze Státního rozpočtu; financování drobnějších projektů by však svěřil krajům. Jeho stranický kolega Petr Bratský uvedl, že na vyřešení problému majetku FDM chybí 200 milionů korun. Zároveň vyzval „dědické“ dětské organizace, aby do května vytvořily seznam svých investičních priorit. Zmíněnou sumu totiž prý nebude možné uvolnit naráz, nýbrž postupně po dobu 5 až 6 let. Hlavním sálem také zazněl Bratského názor, že činovníci dětských organizací by se měli těšit legislativně ukotvenému statutu blížícímu se postavení „veřejného činitele“.

    „Pokusíme se najít prostředky, aby dětská sdružení, která dostala tyto majetky (z FDM), je mohla účelně rekonstruovat a aby mohly být využívány k účelu, pro který byly převedeny,“ připojila se k předřečníkům Michaela Šojdrová. „A já o tom účelu vůbec nepochybuji, budou v nejlepších rukou,“ dodala. Pokud jde o osud dotací, poslankyně učinila gesto na podporu jejich stávajícího systému. Po letmém pročtení „Manifestu rozumného centralismu ve financování činnosti celorepublikových sdružení dětí a mládeže,“ zpracovaného ČRDM, se k němu na místě přihlásila.

    K alternativě v dotační politice se přihlásil naopak Martin Bursík – má za to, že po splnění určitých kritérií by měly mít neziskové organizace na dotace nárok, a nemusely by o ně tedy žádat. Vyslovil se také pro grantový systém s delším než ročním výhledem platby. Martin Bursík by oživil i myšlenku tzv. daňových asignací, které dávají lidem možnost nakládat s malým procentem svých daní dle jejich vlastního uvážení.

    „Setkání mělo tentokrát předvolební ráz a umožnilo nám nejen nahlédnout do kuchyně politiků, co pro nás chystají, ale i konfrontovat jejich názory s reálnými potřebami dobrovolníků v mimoškolní výchově ze sdružení dětí a mládeže,“ zhodnotil diskusi předseda ČRDM Pavel Trantina. „Lze si jen přát, aby nezůstalo jen u slibů. ČRDM bude jejich počínání bedlivě sledovat a sliby jim připomínat.“

    Fotogalerii ze Setkání v Senátu si můžete prohlédnout ZDE.

    Autor