pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: soutěže

     QR kód této stránky ->

Zlatý zpěváček 2006: Petra Hrubošová z Veletin

Autor: FoS ČR | zařazeno: 16. 5. 2006 | přečteno 14408

FoSKorunní princeznou (na královnu je asi zatím ještě malá) XII. ročníku Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní „Zpěváček – Velké Losiny 2006“ se stala dvanáctiletá Petra Hrubošová z Veletin. Co jí zatím chybí na výšce, v bohaté míře nahradila krásným hlasem. Na trůn po jejím boku zasedli korunní princové Josef Štefan z Poběžovic, Radim Kočár z Valtic a Lukáš Přib z Písku.

Ve dnech 12. - 14. května 2006 se v Lázních Velké Losiny uskutečnil XII. ročník Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní ZPĚVÁČEK 2006 jako součást Dnů tradiční kultury, společné akce organizací tradiční kultury v České republice, Slovenské republice, Maďarsku a Polsku a v rámci Svátku folkloru. Zpěváčci se za uplynulých 11 let výrazně zapsali do mysli i srdcí příznivců lidové písně a také letošní soutěž potvrdila vynikající úroveň dětského lidového zpěvu.

ZPĚV ÁČEK: tak parafrázoval název soutěže Slávek Hrzal, ředitel Dětské tiskové agentury. Soutěžilo celkem 53 dětí z České republiky, kterým v boji o přízeň poroty i publika pomohli jejich vrstevníci ze Slovenska (Denisa Bednová, Paulína Ocásková a Lenka Spodniaková), Světlana Spiridonová a Ruska a Miroslav Cankov z Bulharska. Soutěžní porota, které předsedal Jan Rokyta, neměla lehký úkol. Pravidla soutěže neumožňují udělit titul všem a kvalitních uchazečů bylo opravdu hodně.

Pořadatelé soutěže se po několika letech rozhodli zásadně změnit její schéma. Soutěžní klání zahájily děti postupující z regionálních kol soutěže v pátek 12. května v sále Hotelu Dlouhé stráně v Loučné nad Desnou ve dvou kolech: v 16,00 a v 19,30 hodin. Třiapadesát dětí zazpívalo dvě písně ze svého repertoáru, první a capella, druhou pak s doprovodem některé z lidových muzik - Cifra z Uherského Hradiště, Vojtek z Ostravy a české lidové muziky pod vedením Zdeňka Vejvody. Odborná porota z nich vybrala dvacítku postupující pro sobotní finálový koncert.

V sobotu 13. května ve 13,30 hodin se zpěváčci zúčastnili svátku svěcení pramenů a zahájení lázeňské sezóny v Lázních Velké Losiny. Bohužel už sobotní koncert se musel pro nepřízeň počasí uskutečnit v krásném, ale malém sále hlavní budovy lázní. Odborná porota vybrala desítku nejlepších a určila také pořadí dětí na prvních třech místech, kterým budou uděleny tituly Zlatý, Stříbrný a Bronzový zpěváček roku 2006.

Letos podruhé udělila porota také zvláštní putovní cenu Jaroslava Juráška. Jaroslav (Carda) Jurášek (1925 - 2005) hudební skladatel a dlouholetý umělecký vedoucí Vojenského uměleckého souboru Ondráš Brno, byl ještě v letech 2002 - 2004 předsedou poroty Zpěváčka. Jeho jméno je spojeno také s koncerty nejlepších zpěváčků, které Orchestr lidových nástrojů VUS Brno na několika akcích doprovázel.

Pro účastníky soutěže a její hosty byl připraven zajímavý doprovodný program, který však při častých přeháňkách trošku ztratil na kráse. V okolí jeviště nechyběly chybět stánky lidových řemeslníků a občerstvení. Mezi tradiční zajímavosti patřil „pohádkový les" , připravený Folklorním souborem Markovice Postřelmov na sobotu 13. května od 17,00 hodin pro účastníky soutěže, děti z obce i malé pacienty lázní. V 18.30 hodin byla v rámci společenského setkání významných hostů přehlídky slavnostně podepsána smlouva o spolupráci mezi FoS ČR a agenturou ACR/Alfa. Ve večerním zábavném programu vystoupili Standa Hložek, Jazz Band, břišní tanečnice a mažoretky a byl zakončen ohňostrojem. Účastníci mohli navštívit také Státní zámek Velké Losiny, známý čarodějnickými procesy, Ruční papírnu Velké Losiny, anebo se vykoupat v krytém bazénu lázní. Nejen soutěž, ale i její zázemí a příjemná atmosféra jsou důvody, pro které se mladí zpěváci a jejich rodiče a sourozenci do Velkých Losin rádi vracejí.

V neděli 14. května se uskutečnil závěrečný galaprogram, ve kterém vystoupili loňský vítěz Libor Macháček a jeho stříbrná kolegyně Dominika Hromková, Michaela Doleželová, Petra Hrubošová, Radim Kočár, Barbora Čechová, Barbara Lakotová, Kristýna Šigutová, Aneta Zagórová, Jan Kukal, Lukáš Přib, Josef Štefan, zahraniční hosté soutěže, cimbálové Muziky Cifra a Vojtek a Česká lidové muzika, vedená Zdeňkem Vejvodou. S napětím bylo očekáváno zejména vystoupení předsedy poroty Jana Rokyty, který vyhlásil výsledky soutěže.

Soutěž zpěváčků v posledních letech stále více přitahuje pozornost dětí, jejich rodičů, pedagogů a příznivců lidové písně. Velmi příznivě se její vliv projevuje v rostoucím počtu účastníků základních a regionálních kol. Péčí Českého rozhlasu jsou vystoupení zaznamenávána a vydávána Radioservisem a firmou Vemori v podobě CD nebo DVD nosičů. Vybraní účastníci jsou zváni na finále soutěže Slávik Slovenska, na Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem do Luhačovic, na společné koncerty Zpěváček - Slávik, které se pod patronací Petra Dvorského konají střídavě v Praze a v Bratislavě (letos 7. - 8. 10. v Praze na Žofíně) a často se účastní také regionálních i mezinárodních folklorních festivalů.

Další informace najdete na stránkách Folklorního sdružení ČR - www.fos.cz.


Zpravodajství z Velkých Losin průběžně připravovaly reportérky Dětské tiskové agentury, Zuzana Tomová a Viktorie Gora. V Malých (ale našich) novinách DTA www.dta.zde.cz najdete nejen zpěv a názory vítězky soutěže, ale i další rozhovory.


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+