Hráči týmu MYSA byli na turnaji středem pozornosti

    Na hřiště klubu Tempo na pražské Lhotce vbíhají hráči fotbalového týmu z keňského hlavního města Nairobi. Sehrají tu dnes několik utkání v rámci projektu Fotbal pro rozvoj, jehož organizátorem je sdružení dobrovolných aktivit INEX. Právě keňským hráčům patří právem největší potlesk. Hrají pod jménem nevládní organizace MYSA, která organizuje fotbalové ligy a sociální programy ke zlepšení životní situace dětí ve slumech. Sami chlapci a dívky z týmu MYSA žijí v těžkých podmínkách jedné z největších chudinských čtvrtí Afriky. Jim a spoustě jejich vrstevníků fotbal přináší zábavu, ale často zároveň i jedinou možnost, jak na chvíli zapomenout na svoje nelehké osudy.

    Hráči keňského fotbalového týmu MYSA na zahájení turnaje Fotbal pro rozvoj

    Organizace MYSA se od roku 1997 snaží prostřednictvím podpory fotbalu a sportovních aktivit zlepšit životní podmínky nejchudších dětí v Keni. V současné době je v ní zaregistrována více než tisícovka týmů, což je okolo 17 000 dětí. Poskytuje jim motivaci, pomáhá organizovat volný čas a dává jim naději na vzdělaní. Projekty MYSA jsou zaměřené také na prevenci kriminality nebo osvětovou kampaň o rizicích nákazy HIV/AIDS. V roce 2003 byla organizace za svoji dlouholetou činnost nominována na Nobelovu cenu míru.

    Hráči týmu MYSA odpočívají během turnaje Fotbal pro rozvoj

    Hráči týmu MYSA dorazili do České republiky přímo z Německa, kde se 8. července stali šampióny na historicky prvním fotbalovém Mistrovství světa ve streetfootballu, neboli pouliční kopané. Turnaje se zúčastnilo celkem 22 týmů z pěti kontinentů, finále sledovalo 2 500 diváků a fotbalisté z Keni v něm porazili tým z Jižní Afriky 4:3 na penalty. Vítězem bychom ale mohli nazvat všechny, díky nimž se podařilo upozornit svět na jejich problémy. Pořádající organizace streetfootballworld podporuje streetfotbalové projekty z celého světa a pomáhá mladým lidem najít jejich místo ve společnosti.

    Hráči týmu MYSA odpočívají během turnaje Fotbal pro rozvoj

    Děti z afrických slumů hrají většinou naboso a míče si vyrábějí samy z nejrůznějších materiálů. Hráči týmu MYSA teprve na turnaji v Německu hráli poprvé s opravdovým míčem. Vášeň pro fotbal však mají stejnou jako jejich vrstevníci z vyspělých zemí. Myšlenka spojení fotbalu a rozvojové pomoci vychází ze skutečnosti, že fotbal je nejpopulárnějším sportem na celé zeměkouli. Díky tomu je zde velká šance, že tyto myšlenky a projekty osloví co nejvíce lidí.

    Projekt Fotbal pro rozvoj podpořil i reprezentační obránce Tomáš Ujfaluši

    Fotbal pro rozvoj je projekt neziskové organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit. Hlavními partnery projektu je Českomoravský fotbalový svaz, německé organizace streetfootballworld a ASA Programm. Na pražském turnaji se utkalo 8 týmů – kromě keňského fotbalového týmu MYSA například pracovníci kampaně Česko proti chudobě, Českomoravského fotbalového svazu, Ministerstva zahraničních věcí ČR a zástupci neziskových organizací. Celý projekt podpořil reprezentační obránce Tomáš Ujfaluši, který zároveň sám za dva týmy nastoupil. Po celé odpoledne probíhal také kulturní program – koncerty hudebních skupin, soutěže a hry s tematikou fotbalu a Afriky. Návštěvníci si mohli zkusit i výrobu fotbalového míče z igelitových tašek tak, jak si je vyrábějí samy africké děti.

    Více informací o projektu Fotbal pro rozvoj, organizacích MYSA a streetfootballworld najdete na adresách www.inexsda.cz/fotbalprorozvoj, www.mysakenya.org a www.streetfootballworld.org

    Autor