Pomněnkový den - Mezinárodní den pohřešovaných dětí - 25. května Již 4. rokem pořádá Sdružení Linka bezpečí (SLB) a zvláště pak jeden z jeho hlavních projektů – Linka vzkaz domů – Pomněnkový den, a to právě ve výroční den 25. května, který je vyhlášen za Mezinárodní den pohřešovaných dětí.

    V letošním roce bude v tento den uspořádána veřejná sbírková a informační akce ve třech českých městech: Praze, Brně a Ostravě. V obchodních domech IKEA si mohou návštěvníci zakoupit odznaky se symbolem pomněnky na památku všech pohřešovaných a ztracených dětí. Po celý týden 21. – 25. 5. 2007 dále studenti prodávají pomněnkové odznaky v rámci širší informační kampaně ve vybraných pražských prodejnách O2.

    Kdo si kvítek zakoupí, podpoří činnost Linky vzkaz domů, na níž se mohou obracet děti na útěku i jejich rodiče. „Velice bychom chtěli poděkovat panu Vladimíru Čechovi, který pro Pomněnkový den natočil již druhým rokem rozhlasový spot,“ zdůrazňuje vedoucí LVD Šárka Laipoldová.

    Jaká je historie Dne pohřešovaných dětí?
    25. 5. 1979 zmizel v New Yorku na cestě do školy šestiletý Etan Patz a nebyl již nikdy spatřen. V následujících letech začaly nejrůznější organizace připomínat tento den v souvislosti se zmizelými dětmi, a v roce 1983 označil prezident USA 25. květen za Den pohřešovaných dětí a jako mezinárodní den se začal připomínat od roku 1986. V Evropě se výročí slaví od roku 2002 na základě iniciativy Child Focusu v Belgii – Centra pro děti pohřešované a sexuálně zneužívané. V ČR tento výroční den zdůrazňuje od roku 2004 právě SLB, které má pro Pomněnkový den vlastní ochrannou známku.

    Smyslem Pomněnkového dne je především:
    • upozornit veřejnost na fenomén pohřešovaného dítěte či dítěte na útěku
    • vyjádřit poselství naděje a solidarity rodičům, kteří nemají o svých dětech žádné zprávy a nevědí, co se s nimi stalo
    • zviditelnit projekt Linka vzkaz domů, který formou telefonické krizové intervence pomáhá dětem na útěku a následně působí jako prevence pohřešovaných dětí.

    Symbolem Mezinárodního dne pohřešovaných dětí je kvítek modré pomněnky, kterému už od středověku přisuzuje magická moc. Když budete nosit pomněnku u sebe, vaši nejbližší na vás nikdy nezapomenou. A stejně tak nebudou zapomenuty děti, které utekly z domova nebo z něj byly vyhnány.


    Trocha statistiky:
    V České republice je každým rokem hlášeno zmizení tisíců lidí, mezi nimiž převažují děti. Za poslední období 2002-2005 bylo celkem vyhlášeno pátrání po 38.180 osobách mladších 18 let, z toho vypátráno bylo 37.512 osob. V roce 2006 bylo vyhlášeno pátrání po více než 10 tisících dětech a mladistvých osobách, z čehož v pátrání zůstalo do roku 2007 cca. 2% osob mladších 18 let.

    Na Linku vzkaz domů se častěji obracejí dívky (70 %) než chlapci (30 %). Nejvíce volajících je ve věku 13 – 17 let. Většina dětí, které se na LVD dovolají a sdělí tyto skutečnosti, je z úplných rodin. Nejčastějšími příčinami, proč se děti na Linku obracejí, jsou dlouhodobé problémy v rodinných vztazích (50 %), následují problémy ve škole (5 %) a fyzické násilí (syndrom týraného dítěte CAN – 14 %). LVD aktivně spolupracuje s Policií ČR a orgány sociálně právní ochrany dětí (OSPOD).
    Svou situaci řešilo v roce 2006 celkem 45 % volajících útěkem z domova a 10 % z ústavního zařízení. O vyhození z domova hovořilo 7 % volajících a 9 % dětí se cestou domů z nějakého důvodu bálo vrátit. Dalších 9 % volajících dětí o útěku zatím pouze přemýšlelo. Většina dětí, které se na Linku obracejí, je na útěku poprvé. Doba, po kterou je klient v době volání na Linku na útěku, bývá nejčastěji 1 den.


    Linka vzkaz domů • 800 111 113 • 724 727 777 • denně 8:00 – 22:00

    ? LVD slouží především dětem a mladým lidem, které situace v rodině, škole nebo v ústavním zařízení donutí k útěku anebo takovouto variantu zvažují. Často se na Linku obracejí klienti, jež se bojí vrátit domů anebo byli vyhozeni z domova. Volání na zelenou Linku vzkaz domů 800 111 113 je možné ze všech pevných linek zdarma. Na mobilní číslo 724 727 777 se děti dovolají za běžné tarify operátorů.

    ? Hlavním úkolem Linky je předávat vzkazy rodičům nebo blízkým osobám dítěte na útěku. V mnoha případech se dítě nechce vrátit domů a pouze prosí o předání vzkazu, že je naživu a zdrávo. V těchto situacích jsou pracovníci LVD připraveni zprostředkovat umístění v azylovém domě či podobném zařízení.

    ? Často se však děti bojí vrátit domů. Bojí se reakcí nebo „sondují“ jaká je situace doma a pracovníci Linky jim pomáhají nalézt cestu zpátky. Ve většině případů zavolají rodičům nebo blízkým osobám a kontakt zprostředkují, je možné provést i konferenční hovor za asistence pracovníků Linky vždy se souhlasem všech stran.

    ? Na Linku se mohou obracet i rodiče a příbuzní dětí, které utekly z domova, a mohou zde nechat vzkaz.

    Více informací na www.vzkazdomu.cz.


    O Sdružení Linka bezpečí
    Linka bezpečíSLB provozuje projekty krizových linek: Linka bezpečí 800 155 555 – primárně určena dětem a dospívajícím v těžkých životních situacích (nonstop bezplatný provoz z pevné i mobilní sítě); Linka vzkaz domů 800 111 113 a 724 727 777 – zaměřena zejména na děti na útěku z domova či ústavních zařízení; Rodičovská linka 283 852 222 – pomáhá řešit dospělým výchovné problémy; Internetová linka bezpečí ilb@linkabezpeci.cz – koresponduje s prací Linky bezpečí prostřednictvím e-mailu; Chat Linky bezpečí pro děti v nouzi na chat.linkabezpeci.cz a nově zavedená poradna pro bezpečnější internet Internet Helpline – Linka bezpečí Online na www.internethelpline.cz Krizové linky přijímají přes 1200 hovorů denně. Mezi hlavní témata volajících patří vrstevnické a rodinné vztahy, školní problémy, láska a partnerství, šikana a rasové problémy, týrání a zneužívání dětí. SLB zajišťuje při své práci absolutní anonymitu klientů. Od svého vzniku v roce 1994 přijala Linka bezpečí vloni již 7-milióntý telefonát.

    Kontakty: Sdružení Linka bezpečí
    www.linkabezpeci.cz
    www.vzkazdomu.cz
    www.internethelpline.cz

    Autor