pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: mezinárodní

     QR kód této stránky ->

Skautky z celého světa se sešly v Jižní Africe

Autor: Michala K. Rocmanová | zařazeno: 9. 7. 2008 | přečteno 11335

Na 33. konferenci WAGGGS v Jižní Africe byly slavnostně přijaty nové členské organizace skautek. 33. Světová konference skautek WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) začala v pondělí 7. července 2008 v Johannesburgu v Jihoafrické republice. Téměř 500 účastnic zastupuje 144 členských národních organizací skautek, které mají dohromady přes 10 milionů členek.
Mezi úkoly konference je schválení plánu a hlavních projektů na další tři roky, přijetí nových členských organizací, volba nových členek Světového výboru WAGGGS, ale také neformální výměna zkušeností.

Účastnice 33. Světové konference skautek hlasovaly, poslouchaly, společně tvořily a vyměňovaly si zkušenosti...První den konference je za námi. Vyslechly jsme finanční zprávu a přehled činnosti WAGGGS v uplynulém tříletém období. Schválily jsme udělení plného členství šesti národním organizacím - skautkám z Burundi, Čadu, Dominikánské republiky, Maďarska, Malawi a Ruska; další tři se staly pozorovateli: Demokratická republika Kongo, Litva a Sýrie.
Také Junák - svaz skautů a skautek ČR měl na 33. Světové konferenci skautek v Jižní Africe zastoupení V letech 2010-2012 bude WAGGGS slavit 100 let mezinárodního dívčího skautingu a chystá proto mnoho akcí, jako mezinárodních táborů, společných kurzů pro vedoucí a dalších mezinárodních projektů.

Mnohá důležitá jednání nás však teprve čekají.

Na 33. Světové konferenci skautek promluvila jako klíčový řečník prvního dne paní Graça Machel, manželka Nelsona Mandely, bojovnice za práva žen, dívek a dětí.Jako klíčový řečník prvního dne vystoupila paní Graça Machel, manželka Nelsona Mandely, která je velkou bojovnicí za práva žen, dívek a dětí. V mnoha zemích světa jsou to totiž právě skautky, které prosazují základní práva žen a dětí.
Na úvodní večer připravily jihoafrické skautky představení, v němž účastnicím konference přiblížily prostřednictvím hudby a tance krásy a zajímavosti své země.

33. Světová konference skautek (členských organizací WAGGGS - World Association of Girl Guides and Girl Scouts) v Jižní Africe 7. - 11. července 2008Různobarevné uniformy a pestré šátky, tradiční copánkové účesy Afričanek, zlatavá sárí skautek z Bangladéše, vyšívané šátky na hlavách skautek z Arabských Emirátů… Je to úžasný pohled na ten Babylon. A to nejbarvitější nás teprve čeká – národní večery, kde každá organizace představí svou zemi, její národní kroje, pochoutky a tradice. A přece si všechny rozumí – nejen jazykem (jednací řečí je angličtina, francouzština a španělština) – ale i myšlenky hnutí jsou po celém světě podobné: vychovat samostatné, vzdělané, schopné dívky a mladé ženy.

Posláním světové organizace skautek WAGGGS je umožnit dívkám a mladým ženám rozvíjet jejich schopnosti, aby se staly zodpovědnými občany světa.

33. světová konference skautek - Jižní Afrika 2008 WAGGGS (World Association of Girl Guides and Girl Scouts)
- v roce 1910 byla založena v Anglii první dívčí skautská organizace, vedená Agnes Baden-Powell, sestrou zakladatele skautingu;
- dívčí skauting se rychle rozšířil nejen v Evropě, ale i po celém světě;
- v současné době má WAGGGS 144 členských organizací s více než 10 miliony členek;
- úzce spolupracuje s chlapeckou světovou skautskou organizací WOSM (World Organization of Scout Movement); WOSM a WAGGGS sdružují dohromady přes 40 milionů skautů a skautek;
- spolupracuje v mnoha směrech s Organizací spojených národů (UN) a jejími sekcemi jako UNICEF, UNIFEM, UNESCO, FAO apod.

foto Michala K. Rocmanovávytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+