Tábor o.s. Dubíčko - šití pytlíčků na táborové platidlo. Přestože meteorologové hlásili po tropických vedrech silné ochlazení, sluníčko praží ostošest. Je něco po deváté a pod přístřeškem využívají chládku asi dvě desítky dětí a z keramické hlíny vytvářejí dárečky pro své nejbližší – ozdobné kachle, zvonečky, mističky… Další skupinka ve stínu chatek šije pytlíčky na táborové platidlo – skleněnky, které získávají táborníci při hrách místo bodů. Tábor O.S. Dubíčko začal sotva před dvěma dny, ale program je v plném proudu.

    Tábor o.s. Dubíčko - děvčata vysvětlují erb svého rodu. Jako každým rokem, i letos nám pracovníci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nabídli, že se můžeme s nimi jet podívat na tábory při některé z jejich pravidelných kontrol. MŠMT přiděluje sdružením na letní tábory každoročně dotace, a tak chce, pochopitelně, vědět, jak s nimi táborníci naloží, a zda tábor odpovídá zaslanému projektu a popisu.
    Kdy se kam pojede, to se ale předem nedozvíte ani náhodou. Pan Ladislav Krištůfek, pracovník ministerstva, si prostě lebedí v překvapení. A tak teprve při nasednutí do auta říká – dnes to budou východní Čechy a možná i Morava…

    Tábor o.s. Dubíčko - výroba keramických drobností. Občanské sdružení Dubíčko se věnuje celoročně dětem z Dubí u Teplic. Pořádá několik kroužků, k tomu výlety, jarní prázdniny a letní tábor. Hlavním krédem je zabezpečit dětem zajímavou náplň volného času. A pochopitelně je i něco naučit.

    Na otázku pana Krištůfka, proč jeli na tábor tak daleko, odpovídá hlavní vedoucí Marcela Červinková, že se snaží jezdit každý rok jinam, aby děti poznaly větší kus naší vlasti. Však je také čekají výlety po okolí – třeba do Adršpašských skal nebo do Broumovského kláštera. Tábor o.s. Dubíčko - Janovičky u Broumova.Chatový tábor v Janovičkách u Broumova je zařízený docela luxusně, čisťounké umývárny a toalety, nerezová kuchyně a klubovna s tělocvičnou pro večery a deštivé dny…
    Letos jsou hlavním tématem táborové hry Staré pověsti české a zvyky a tradice na vesnici. Táborníků je téměř šest desítek v pěti „rodech“, každý rod má svůj erb a svou miniaturní „farmu“, která se postupně zaplní zvířátky.

    Po vyplnění nezbytných ministerských papírů se loučíme a vyrážíme do podhůří Orlických hor. Popisy cesty k táborům jsou občas tak trochu hádankou. V papírech jsme se o tom dalším dočetli jen: tábor YMCA, Pavlátova louka, Nové Město. Ale které? Po troše dohadování pan řidič zamíří do Nového Města nad Metují. Pavlátova louka je chatová osada, kde se každoročně konají Akademické týdny, jen kousíček za posledními domky malebné městské památkové rezervace, přezdívané „Český Betlém“.
    Teď ji obsadilo jedenadvacet rodin, což i s nejmenšími dětmi čítá přes stovku osob. Sjely se sem z celé republiky.
    Tábor se tu koná tradičně už jedenáctý rok, rodiny sem jezdí potkat staré známé. Sdružení rodin, které pracuje pod názvem „Živá rodina“, je kolektivním členem YMCA v ČR; jeho hlavní náplní je posilování dobrých vztahů v rodině prostřednictvím rozmanité činnosti.

    Tábor YMCA – v chatové osadě na Pavlátově louce u Nového Města nad Metují Na naše všetečné otázky odpovídají manželé Bernardovi z Přerova. Vzhledem ke křesťanskému zaměření sdružení je tu obsažen v programu duchovní rozměr, každé ráno je společná bohoslužba.
    Dopoledne mají starší děti, rozdělené podle věku do 5 oddílů, program, zatímco rodiče mají chvilku pro sebe, aby mohli debatovat či poslouchat přednášky na téma rodinné vztahy, komunikace, výchova a podobně. K dispozici je tu i psycholog.
    Odpolední program je volný, organizuje si ho každá rodina sama. Jezdí převážně na výlety do okolí, třeba do Babiččina údolí, na zámek do Opočna nebo na některé z blízkých koupališť. V závěru týdne čeká rodiny ještě společná šifrovací honba za pokladem po okolí.

    Loučíme se chvilku po poledni a míříme do hor – podívat se na další tábor.


    Táborová mise se konala 12. srpna 2008 ve složení: Ladislav Krištůfek – MŠMT, Jan Burda – NIDM, Michala K. Rocmanová – ČRDM – www.adam.cz.

    Autor