Panelové diskuse AFS se zúčastnili mj. (zleva): první náměstkyně ministra školství Eva Bartoňová, Michal Kadera, Bettina Swarzmayr a Ilona Labuťová ze společnosti Člověk v tísni.Při příležitosti Dne mezikulturního dialogu, který vyhlášením Evropské federace pro mezikulturní vzdělávání (EFIL), připadl na 26. 9. 2008, uspořádalo občanské sdružení AFS Mezikulturní programy za finančního přispění České národní agentury programu Mládež v akci a EFIL v konferenčním sále New York University v Praze na Malém náměstí panelovou diskuzi na téma „Jak mohou mladí lidé přispět k mezikulturnímu dialogu?“. Do problematiky uvedla přítomné bývalá ředitelka EFIL Elisabeth Hardt; po jejím vystoupení následoval příspěvek první náměstkyně Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Eva Bartoňové o tom, jak může ministerstvo pomoci při zavádění mezikulturní výchovy do vzdělávání.

    Koordinátorka hostitelských programů AFS Martina Krupková se studenty hoštěnými na rok v českých rodinách.Následovalo zhodnocení situace na evropské úrovni v podání Bettiny Schwarzmayr, prezidentky European Youth Forum. O možnostech střední škol na poli mezikulturního vzdělávání pohovořil Josef Filouš, ředitel Gymnázia na Slovanském náměstí v Brně. K poskytnutí zevrubného náhledu na problematiku mezikulturního dialogu v první části diskuze přispěl dále Sri Kumar Vishwanathan, ambasador Evropského roku mezikulturního dialogu a ředitel o. s. Vzájemné soužití a ředitelka programu Varianty společnosti Člověk v tísni Ilona Labuťová. Druhá část diskuze byla plná praktických zkušeností a postřehů pracovníků organizací, které jsou s tímto tématem spojeny (např. META, AIESEC, Člověk v tísni a INEX-SDA) a účastníků některých programů na podporu mezikulturního dialogu (např. GLEN, EVS, AFS). Po představení organizací následovala inspirativní diskuze.


    Logo AFS Mezikulturní programy, o. s.O AFS Mezikulturní programy
    AFS je mezinárodní síť samostatných organizací v 55 zemích světa s více než šedesátiletou tradicí. Spolupráce těchto organizací vytváří podmínky pro naplňování poslání AFS – mezikulturní vzdělávání s cílem pomoci mladým lidem rozvíjet schopnosti, získávat znalosti a osvojovat si postoje, potřebné pro tvořivý a harmonický život v soudobém multikulturním světě. V současné době se mezikulturních výměn AFS účastní více než 12 000 zejména mladých lidí. AFS byla v ČR registrována jako samostatné občanské sdružení pod názvem AFS Mezikulturní programy, o.s. AFS Mezikulturní programy, o.s. se zaměřuje zejména na hostitelský program pro středoškolské studenty ze zahraničí a program do zahraničí pro české středoškoláky. Podobně jako v celosvětovém měřítku je i v ČR realizace programů založena na aktivitě dobrovolníků.

    Autor