Mezinárodní školení COME IN: Riad Shibabi (vlevo) a Itzak Ben Avi (vpravo v brýlých) při práciTýdenní mezinárodní školení COME IN, jehož cílem je zlepšení komunikace v rámci mezinárodních projektů pro mládež, navštívily tři desítky účastníků z 12 zemí EU a Středomoří. Setkání se zúčastnili také zástupci z Izraele a Palestiny. Školení připravil Program pro mládež Cena vévody z Edinburghu (též Program EDIE) za podpory programu EU Mládež v akci. Účastníci se zaměřili na školení v projektovém managementu, úlohu IT v komunikaci, řešení konfliktních situací a další dovednosti jako naslouchání a spolupráce s lidmi z jiných kultur.

    Skupinové foto části účastníků týdenního školení COME IN, zaměřeného na zlepšení komunikace v rámci mezinárodních projektů pro mládež„Je třeba předcházet nedorozuměním či konfliktům, které by mohly během mezinárodních projektů nastat kvůli různorodosti kultur a zvyků účastníků jednotlivých akcí,” řekla A. Jeslínková, jež měla školení na starosti. Jeho účastníci, kteří si mohli vše vyzkoušet pomocí simulačních a komunikačních her či workshopů, ocenili také možnost vzájemně se poznat. Mezinárodní školení COME IN: Riad Shibabi představuje typická palestinská jídla„Poprvé se podařilo soustředit na jedno místo tolik lidí z různých zemí, od Maroka přes Libanon až po Finsko,“ uvedla Melek Muderrisgil z Turecka.

    Zástupci účastnických států v rámci školení představili své země. Prezentace byly doplněné ochutnávkou typických jídel, ukázkami hudby či tance a přehlídkou tradičních oděvů. Česko sklidilo úspěch s živou cimbálovou muzikou a výukou mazurky. Velkou pozornost přirozeně budili účastníci z Izraele a Palestiny. Mezniárodní školení COME IN: Jordánská radost ze sněhuRiad Shibabi z Palestiny a Itzak Ben Avi z Izraele se shodli: „Když lidé chtějí, mohou se domluvit a spolupracovat bez problémů.“

    Z Prahy se všichni přesunuli do Vítkovic v Krkonoších, kde pokračovali i v plánování nových projektů pro mládež v rámci mezinárodního programu Cena vévody z Edinburghu. Během setkání byl čas i na poznávání pražských památek a hor, které některým účastníkům komplikovala – pro ně nezvyklá – zima a sníh.


    O Programu pro mládež Cena vévody z Edinburghu
    EDIE - Cena vévody z EdinburguCena vévody z Edinburghu je program zaměřený na aktivní vyplňování volného času mládeže formou motivační „soutěže se sebou samým“. Byla založena v roce 1956 princem Philipem, vévodou z Edinburghu, a dodnes funguje ve více než 120 zemích světa pod jeho záštitou. Mladí lidé ve věku 14 až 25 let se v rámci plnění Ceny zdokonalují v rekreačním sportu a praktické dovednosti, vykonávají dobrovolnou službu ve svém okolí a podnikají expedici do divoké přírody.
    V České republice se Ceně říká Program EDIE a od roku 1993 funguje ve více jak třiceti organizacích pracujících s mladými lidmi, převážně v rámci středních škol, internátů a domů dětí a mládeže. Do Programu EDIE je aktuálně zapojeno téměř 500 mladých lidí z více jak 20 měst. Od ledna 2008 začal Program EDIE v rámci pilotního projektu nově spolupracovat s vybranými institucemi s výkonem ochranné nebo ústavní výchovy. Cílem projektu, který vychází ze zahraničních zkušeností, je poskytnout možnost rozvoje a podporu zapojení se do společnosti i znevýhodněným mladým lidem. Program našel své příznivce i mezi osobnostmi našeho společenského a sportovního života. Podpořil jej prezident republiky Václav Klaus, olympijská medailistka Kateřina Neumannová a bývalý fotbalový reprezentant Pavel Kuka. V červenci 2005 přijel Program EDIE podpořit britský princ Edward, nejmladší syn vévody Philipa, v říjnu 2007 pak britská princezna Anna.

    Autoři