Na letním soustředění Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Český Krumlov se děti učily zachraňovat životyV Dolní Vltavici u vodní nádrže Lipno se od 23. července do 2. srpna 2009 konalo letní soustředění Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Český Krumlov za podpory grantu Ministerstva obrany. Děti z celé republiky se tu učily poskytovat první pomoc a jak se chovat v krizových situacích.

    „Rakouský ultralight se zřítil dva kilometry severovýchodním směrem od Dolní Vltavice, pět osob je pohřešovaných. Prosím pomozte!“ zaznělo v jedenáct hodin večer z vysílačky členů Vodní záchranné služby. Účastníky soustředění čekalo rychlé probuzení. Do dvaceti minut museli být sbaleni a připraveni vyrazit na pomoc posádce letadla, které se zřítilo do lesů poblíž vodní nádrže.

    Tentokrát to sice bylo pouhé cvičení, ale to neznamenalo, že by podmínky byly jednodušší – všech 28 účastníků soustředění nastoupilo do motorových člunů a bylo vysazeno do vody u břehů, kde se nacházel vrak letadla. V noci se rozléhalo šplouchání vody, jak se děti brodily studenou vodou ke břehu, kde měly jen pár minut na převlečení do suchého oblečení.

    Na letním soustředění Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Český Krumlov se děti učily zachraňovat životy Čekalo je dalších sedm kilometrů potmě v lese, kde v rojnici pročesávaly les ve snaze najít případné zraněné po neštěstí. Technika zde hrála důležitou roli: „Bez vysílaček bychom těžko dokázali koordinovat noční pátrání v těchto podmínkách,“ řekl instruktor kurzu Miroslav Březina. Snaha se nakonec vyplatila, byli nalezeni všichni tři zranění, ale ta nejtěžší část simulace účastníky teprve čekala – po dlouhých hodinách hledání museli potmě poskytnout základní lékařskou pomoc třem těžce zraněným osobám.

    Přímý kontakt se zraněnou a zakrvácenou osobou není vůbec nic snadného. „Když jsem to zažil poprvé, vůbec jsem nevěděl, co mám dělat, “ řekl David Dobrovolný z Teplic, který byl na soustředění poprvé. Nyní po celém týdnu drilů to byla automatika. Tým si rychle rozdělil úkoly – pod vedením nejstaršího zavolali první pomoc, zkontrolovali tep, zjistili rozsah zranění a komunikovali se zraněným, aby neomdlel.

    „Když se poskytuje první pomoc, nesmí lidi stát kolem mě a dívat se – všichni musí přiložit ruku k dílu,“ řekl instruktor Miroslav Březina. K tomu je také veden celý výcvik kurzu. „Učíme děti pracovat společně tak, aby každý byl užitečný. I slabší mají týmu co dát,“ dodal.

    Z letního soustředění Vodní záchranné služby Českého červeného kříže Český Krumlov Děti v noci ještě spaly pod širým nebem a druhý den je čekal odpočinkový den. Šéf Českokrumlovské vodní záchranné služby Milan Bukáček, bývalý voják, který působil ve funkcích náčelníka výsadkové přípravy a na závěr vojenské kariéry jako příslušník oddělení výsadkové a záchranné služby Generálního štábu, mi zatím vysvětlil, proč považuje tento druh branné přípravy za důležitý: „Pokud dojde ke katastrofě, jakou byly například nedávné povodně, lidé se často dostávají do situací, kde jsou izolovaní od ostatních a musí se spolehnout pouze na vlastní síly. Děti, které k nám poprvé přijdou, často už vůbec nevědí, jak se chovat ve volné přírodě. Zde poprvé spí pod širým nebem, rozdělávají oheň a starají se o sebe v prostředí, kde tekoucí voda a elektřina není samozřejmostí.

    Tyto zkušenosti mohou znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. V mezních situacích přežijí jenom připravení.“ Dětem se navíc drsný výcvik líbí, desetiletá Aneta Dobrovolná byla ze záchranné akce nadšená: „Přespání pod širým nebem bylo super! Vůbec jsem si nepředstavovala, že to tu bude takové, určitě bych jela znovu.“ Aneta tenhle rok jela Sázavu a stala se svědkem nehody. Paní spadla z převržené kánoe pod jez a výsledkem byla otevřená zlomenina nohy. Po tomto kurzu by už věděla, co dělat. „Neznalost poskytnutí první pomoci v praxi pak znamená, že lidé často umírají, aniž by museli,“ dodává Milan Bukáček.

    A co radí děti, pokud byste se dostali do podobné situace? „Hlavně neplašte a volejte pomoc!“

    Soustředění Vodní záchranné služby Český Krumlov se konalo za podpory grantu Ministerstva obrany.

    http://www.zachranari.com/

    Autor