Děti krajanů v Banátu jsou stejně hravé jako u nás Asociace turistických oddílů mládeže (A-TOM) a Liga lesní moudrosti spojily své síly a v srpnových dnech tohoto roku uspořádaly a organizačně vedly dva turnusy táborů v rumunském Banátu. Tábory jsou velmi specifické a v dané oblasti jedinečné, protože vedoucí z řad obou spolků v prostředí osamocených českých vesnic připravili bohatý program pro děti krajanů. Akce to byla již druhá v pořadí, což bylo znát na velmi dobrých vztazích s místními Čechy, hladším průběhem stavby tábora i na ostřílenosti dětí, jinak poněkud nesmělých. Loňský úspěch nám zkrátka pootevřel dveře…
    Celou akci podpořilo stejně jako vloni naše mateřské Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy – díky mu za to!

    To jsme my - táborníci z Banátu 2009 Letos si tábora užily mimo gernických, helenských, rovenských a eibenthalských dětí i děti z Moldovy Nouavy a z nedalekého Srbska – z vesnice Kruščica. Party 17 dětí na každém turnusu se stihly během 10 dní neuvěřitelně stmelit.Tím jsme splnili jeden z našich cílů – propojit a sblížit mládež vesnic, která se díky desetikilometrovým horským vzdálenostem mezi jednotlivými vesnicemi a také kvůli jisté uzavřenosti krajanů – ač to z našeho pohledu zní neuvěřitelně – za normálních okolností běžně nepotkává.

    Banát - území v Rumunských horách, které obývají již dvě století naši krajané - malebné na pohled, nelehké na život v něm Krásná, klidná a nedotčená příroda gernických mlýnků U Petra, zvaných vodenice, rámovala malebné tábořiště ze stanových podsad a indiánských tee-pee. Děti, nezvyklé na hry a zábavu, zato velmi zručné v domácích pracech a v práci na poli, tak mohly prožít humorný příběh z našich dějin (to s vedoucími Ondrou Šejtkou, Tomkem Hurtem či Zbyňkem Báčou a jejich kolegy na prvním turnusu) či se stát zlatokopy na Divokém Západu. Vděčnost místních, nadšenost dětí i prožitek pro vedoucí jsou motivací pro pokračování v tomto projektu.

    Autor