pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM
RUBRIKA: soutěže

     QR kód této stránky ->

Soutěž Plamen a mistrovství republiky hasičského dorostu se vydařila

Autor: Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska | zařazeno: 15. 8. 2010 | přečteno 11105

Mladí hasiči (SH ČMS) I když počasí zpočátku hrozilo náladovostí, účastníci Mistrovství ČR ve hře Plamen v Litomyšli od 7. do 9. července 2010 takřka neviděli mráček. Ryze letní počasí provázelo mladé hasiče při jejich boji o co nejlepší umístění v republikové konkurenci od začátku až do konce. V sobotu 10. července přivítal litomyšlský stadion na dvoudenní mistrovství ČR po hasičské mládeži také českou elitu hasičského dorostu.

Z loňských účastníků mistrovství se přes krajská kola probojovala na republikové klání jen třetina, další třetina už měla svůj start na mistrovství ČR za sebou (sledováno posledních sedm let) a zbývajících pět družstev bylo na celorepublikových závodech vůbec poprvé. Z obhájců loňských medailí tu nebyl nikdo. Závody tedy slibovaly mnohá překvapení a jak se ukázalo, očekávání nezůstalo nenaplněno.

Mladí hasiči - přípravky (SH ČMS)Mladí hasiči - přípravky (SH ČMS) Závod požárnické všestrannosti, první z disciplín mistrovství, se rozjel naplno hned ve středu po příjezdu. Na trati v Nové Vsi u Litomyšle byla v konkurenci 26 hlídek nejrychlejší pětičlenná hlídka z Dolní Dobrouče (Pardubický kraj), ale jak to u „braňáku“ bývá, čas tady není to nejdůležitější. Devět trestných bodů, nasbíraných na střelbě a u překážky, je posunul za jednu ze dvou hlídek Poniklé (Liberecký kraj) a Pískové Lhoty (Středočeský kraj). Zvlášť citlivě pocítili tíhu trestných bodů mladí hasiči z Hovězího (Zlínský kraj), kterým by čas stačil na bronz v disciplíně, ale 19 trestných bodů je pádem poslalo až na dvacáté místo. Největší skokan disciplíny byla Nevřeň (Plzeňský kraj) – družstvo s jedním z pěti nejhorších časů zátěž pouhých pěti trestných bodů vystřelila vzhůru na místo páté. Bez trestných bodů se trať nepodařila nikomu.

Mladí hasiči (SH ČMS) Čtvrtek proběhl ve znamení disciplín CTIF. Ani požární útok nebyl jen bojem o nejlepší čas. Jak se ukázalo, kamenem úrazu jsou uzly. Počty trestných bodů míchaly pořadím, a tak kdo se jim vyhnul, měl rázem větší šance. Se zvyšujícím se startovním číslem soutěž nabírala na obrátkách a to nejlepší přišlo na konec. Třináctý na startu Zličín (Praha) bral bronz, čtrnáctá Poniklá (LI) stříbro a poslední startující Písková Lhota (SČ) dala časem 42,36 s bez trestných sekund laťku tak vysoko, že už ji nikdo, ani sami Pískováci, v dalším pokusu nepřekonali.
Zatímco Písková Lhota měla po dvou vyhraných disciplínách našlápnuto na zlato, skutečný vítěz, družstvo Měníka (Královéhradecký kraj) se ještě pohyboval hluboko pod průměrem. O zlomu měla rozhodnout další disciplína. Štafeta CTIF přinesla Pískovákům smůlu. Na překážce si zranil kotník tahoun družstva a na jejich dalším boji o umístění se již projevila i nalomená psychika. Slzy byly vidět už před startem druhého pokusu štafety CTIF, ve kterém skončili čtrnáctí. Jak sami říkali, nepřijeli s ambicemi vyhrát. Začátek mistrovství jim ale tyto ambice nabídl a jejich ztráta musela bolet.

Zlom přinesla štafeta i Měníku, který ji vyhrál. Chuť vítězství byla pro ně zřejmě natolik silnou motivací, že po zbytek soutěže jen neradi nechali jedno zlato (z požárního útoku) Pavlovu (Vysočina). S dalšími disciplínami a dalšími zlatými se Měník pomalu ale jistě šplhal k celkovému vítězství a ani druhé místo v královské disciplíně už na tom nezměnilo nic. Svůj podíl na tom měl i kus štěstí (a smůly pro jiné), protože do té doby celkem suverénně vedoucí Poniklá první pokus požárního útoku nedokončila a druhý tedy musela jet na jistotu. Sedmé místo v této disciplíně pro Poniklou znamenalo, že jí mistrovský titul unikl jen o dva body (jeden bod znamenal ztrátu na Měník, druhý horší umístění v požárním útoku).

Mistry královské disciplíny se stali mladí hasiči z Pavlova (Vysočina), které však toto umístění ani bronz ze štafety dvojic v celkovém hodnocení nevynesl výš než na osmé místo. Písková Lhota se ze šoku trochu oklepala a třetí místo v požárním útoku, jejich disciplíně, nakonec mohlo být jakýmsi zadostiučiněním za ztracené naděje. Tři medaile z disciplín a celkové páté místo za daných okolností vůbec nejsou špatným výsledkem. Jak to tedy nakonec dopadlo?

Družstvo Měníka je teď po Litomyšli už trojnásobným Mistrem republiky. Letošní „jubilejní“ – historicky desátou účast na MČR – tak ověnčili zlatem, které doplnilo bohatou sbírku medailí. V ní už je zlato z roku 2000 a 2006, stříbro z roku 2003 a bronz z roku 2008.
Poniklá je na mistrovství republiky už „mazákem“, z Libereckého kraje postupuje zcela suverénně. Stříbro jako tentokrát si domů vezli už z Liberce v roce 2006.
Opravdovým překvapením soutěže se však stalo družstvo mladých hasičů z Nevřeně (Plzeňský kraj). Na mistrovství bylo úplným nováčkem, loni se neprobojovali ani do krajského kola. Tvrdá příprava se jim ale vyplatila, a tak nejenže se probili až na republiku, ale celkově vyrovnanými velmi slušnými výsledky v jednotlivých disciplínách si došli až na bednu pro celkový bronz. Družstvu, které už za rok, vzhledem k věku jeho členů, bude vypadat úplně jinak, se tak dozajista splnil jejich sen a z bronzové medaile měli asi mnohem větší radost než Poniklá ze svého stříbra.

Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jak dopadli jednotlivci a dorostenci si můžete přečíst na:
http://www.dh.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=930:sout-plamen-a-mr-dorostu-se-vydailo&catid=84:mistrovstvi-r-hry-plamen-a-soute-dorostu&Itemid=38vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
16. 11. 2020, 432x
ADAM.cz
15. 11. 2020, 391x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2020 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> Google+