Logo projektu Čtení pomáháRychlé šípy Jaroslava Foglara, Fimfárum Jana Wericha nebo Ferda Mravenec Ondřeje Sekory figurují v seznamu knih sestaveném odbornou porotou jako vhodné tipy pro čtenáře ze třetích až pátých tříd základních škol. Mezi vyhlédnutými tituly najdeme Štorchovy Lovce mamutů, Tolkienova Hobita, Robinsona Crusoe z (Plevova překladu) románu Daniela Defoea i hrdiny Batličkových povídek ze svazku Na vlnách odvahy a dobrodružství. Mezi porotce usedli kupříkladu Marek Eben, Jiří Dědeček, Alena Ježková či Zdeněk Svěrák. S výběrem jim však v rámci pozoruhodného projektu „Čtení pomáhá“ můžete poradit i vy.

    „Čtení pomáhá“ je unikátní projekt, který podporuje rozvoj čtenářství a zároveň umožňuje dětem a mládeži přímo se podílet – i v útlém věku – na charitativní činnosti. „První aktivitou projektu je veřejné hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež. Ze seznamu knih na adrese www.ctenipomaha.cz si mladí čtenáři budou moci vybrat tu, která se jim nejvíc líbí. Když knihu přečtou a zodpoví správně kontrolní otázky, získají finanční odměnu – ne však pro sebe. Každý čtenář dostane možnost rozhodnout, kterému z dobročinných projektů nominovaných renomovanými nadacemi částku věnuje,“ stojí psáno na projektovém webu.

    V seznamu knih pro mladší školáky, sestaveném odbornou porotou, figuruje i slavný komiks Rychlé šípy. (Foto Jiří Majer) Dítě, které se na něm zaregistruje, přečte některou z doporučených knížek a zdárně projde i testem ověřujícím znalost jejího obsahu, získá padesátikorunový kredit. Tím pak podpoří některou z nabízených charitativních akcí. Budou konkrétní a adresné, takže – použijeme-li příkladů z webu – dítě bude vědět, že i díky němu dostane třeba Jana slepeckého psa nebo Lukáš nový invalidní vozík. „Jednotlivé charity budou navrhovat oslovené dobročinné organizace a partneři projektu. Navíc každý aktivní čtenář bude moci sám nominovat svůj námět. Každý měsíc se na webu www.ctenipomaha.cz bude hlasovat o nejlepší charitu z okruhu projektů nominovaných dětmi. Charita s nejvyšším počtem hlasů v daném měsíci bude zařazena mezi schválené akce projektu Čtení pomáhá. Čtenáři jim následně budou moci posílat své odměny. Knihy zařazené do projektu budou vybrány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu z knih nominovaných odbornou porotou v čele se Zdeňkem Svěrákem,“ uvedli organizátoři projektu.

    Pro čtenářskou skupinu (3. až 5. tř. ZŠ, 6. až 9. tř. ZŠ., 1. až 3. tř. SŠ) bude na počátku vybráno nejméně 20 knižních titulů k přečtení. Ve dvou mladších kategoriích vybere první tituly veřejnost, pro nejstarší kategorii je vybere odborná porota přímo. Veřejnost bude o nejlepších knihách pro děti a mládež rozhodovat hlasováním prostřednictvím SMS, nebo na webech partnerů (kultura.idnes.cz, resp. www.lidovky.cz). Výchozí sestavu knih k hlasování vybrala porota, hlasující však budou moci navrhovat i své vlastní knižní favority. Dvoukolové hlasování bude probíhat do začátku dubna; 8. dubna se pak na www.ctenipomaha.cz otevře nabídka vítězných knih čtenářům. Ti tam současně naleznou i tucet prvních charitativních projektů, které se budou ucházet o jejich podporu. O tom, kdo jejich pomoc v celkové výši deseti milionů korun obdrží, tak „ve finále“ rozhodnou malí čtenáři svojí volbou.

    Osobním tipem předsedy komise Zdeňka Svěráka na nejlepší knihu pro mladší školáky jsou Rychlé šípy a Fimfárum. Význam čtenářství pak známý dramatik, scénárista, textař a herec hodnotí takto: „Číst knížky je jako odemknout klíčem abecedy komnatu s pokladem. Tam se slova mění v obrazy a v pocity, které se rodí v čtenářově hlavě a srdci a jsou jedinečné a hluboké. Nepodaří-li se nám předat dětem tento klíč, přetrhneme i řetěz porozumění mezi generacemi.“


    Iniciátorem a donátorem projektu „Čtení pomáhá“ je Martin Roman. Partnery projektu jsou Česká televize, MF DNES, Lidové noviny, iDnes, Lidovky.cz, Frekvence 1 a Evropa 2.


     

    Autor