Fotovoltaická nabíječka táborových mobilů v podání kateřinických skautů (foto Pavel Drábek)Platnost teze, že skauti drží krok s dobou, prokázal už v době vzniku českého Junáka jeho zakladatel A. B. Svojsík, který jezdil před první světovou válkou po českých a moravských městech a při svých přednáškách promítal propagační snímky z činnosti. I sto let poté však skauti dokazují, že dovedou reagovat na moderní trendy, a hlavně je ve své cílené „primitivnosti“ aplikovat v praxi. Na táboře Šestky – 6. koedukovaného oddílu Junáka z Kateřinic u Vsetína – vyrobili a používali fotovoltaickou nabíječku pro mobilní telefony.

    Snad na všech dětských táborech, a to bez ohledu na název pořádajících organizací, patří mobilní telefon už pár let k běžnému táborovému vybavení (bezpečnost, spojení s rodiči…). Kateřiničtí skauti své tábory pořádají tradičně co nejdále od civilizace, a tím pádem i od zdroje elektřiny. Na mobil tam zpravidla nebývá moc času, takže nabitá baterie mu vydrží relativně dlouho, ale její kapacita je přece jen omezená a nevydrží ani do půlky tábora.

    Baterie většiny moderních telefonů vydrží při velkém zatížení kolem 24 hodin. Na táboře pak nezbývá, než mít druhý telefon, jehož baterie vydrží mnohem déle (např. starší telefony vydrží klidně i týden), náhradní baterii do mobilu (má-li mobil výměnnou baterii) anebo zajistit alternativní zdroj energie k nabití – nejlépe solární nabíječku.

    Jak tento problém vyřešili s Šestce (www.sestka.eu, www.oldskauti.cz)?

    Fotovoltaická nabíječka táborových mobilů v podání kateřinických skautů (foto Pavel Drábek)Oddílový konstruktér a zlepšovatel našel na internetu nespočet druhů solárních nabíječek v různých cenových kategoriích. Po několika výpočtech a přečtených recenzích bylo rozhodnuto, že nic takového se kupovat nebude. Zdůvodnil to tím, že třeba “nabíječka za 2500 Kč má plno zbytečností jako super kryt, plno konektorů a možnost nabíjet ze zásuvky, a hlavně nabíjí pomalu – můj telefon by nabila „z nuly na sto“ za víc než 8 hodin“. Rozhodl se tedy sestrojit nabíječku vlastní. Zavzpomínal na hodiny fyziky (ze zápisků se toho moc nedozvěděl, ale Google pomohl) a sepsal si, co se od takovéto nabíječky bude na táboře očekávat: rychlé nabíjení, skladnost, odolnost při přepravě (v batohu se může trochu prohnout).

    Nejvíc času našemu zlepšovateli zabralo vybírání solárních článků. Potřeboval docílit napětí 5 V a proudu 400-1000 mA. Nakonec jsem zakoupil čtyři ohebné solární články s 3 V a 430 mA s tím, že dva zapojí do série a dva paralelně – vyšly mě na 1751 Kč s DPH i dopravou. Prohlásil, že pokud bychom chtěli solární články ve skle, dají se koupit mnohem levněji – a ještě levněji je lze získat nákupem ze zahraničí – na to ovšem nebyl před táborem čas ani zkušenost.

    Junák - svaz skautů a skautek ČRNení potřeba zatěžovat čtenáře podrobnostmi (ty si jistě na internetu vyhledá sám), ale dílo se podařilo a vedle stanu našeho zlepšovatele stál po celý tábor stojan, na který umístil svůj výrobek. Mladší členové oddílu zprvu moc nechápali proč ten jeho „vynález“ funguje jen tehdy, když svítí slunce, ale po odborném výkladu to pochopili.
    I když byl fotovoltaický jev popsán už v roce 1839 francouzským fyzikem jménem Alexandr Edmond Becquerel, na skautském táboře posloužil až v roce 2011. A. B. Svojsíka i A. E. Becquerela by to jistě potěšilo01330…

    Autor