Soubor Třeboňští pištci tvoří mladí z našeho města, a věnují tak své schopnosti, nadání a čas, něčemu tolik krásnému a důležitému, jako je hudební umění, říká třeboňský duchovní správce P. Hugo Josef Pitel. (Foto František Bureš) Ještě před odjezdem do Říma, kde budou Třeboňští pištci 18. října t. r. koncertovat na pozvání velvyslance při Svatém stolci Pavla Vošalíka v bazilice sv. Praxedy, uspořádají koncert také v Třeboni. Zazní 9. října od 16.00 v kostele Panny Marie Královny a sv. Jiljí v Třeboni. „Mezi mnohými kulturními událostmi, které se konají v památném kostele v Třeboni, je velmi mimořádné vystoupení souboru Třeboňští pištci. Ten tvoří mladí z našeho města, a věnují tak své schopnosti, nadání a čas něčemu tolik krásnému a důležitému, jako je hudební umění,“ řekl o chystané akci třeboňský duchovní správce P. Hugo Josef Pitel.

    Třeboňští pištci hrají na všechny druhy zobcových fléten. (Foto František Bureš)Ještě před odjezdem do Vatikánu budou Třeboňští pištci koncertovat „Těší nás, že svůj repertoár představí v třeboňském kostele a pak vystoupí v Římě, kam se upírá pozornost kulturního světa. Jsme rádi, že předpremiéra v třeboňském kostele umožní poslechnout si jejich program těm, kteří se do Říma nedostanou,“ dodal P. Hugo Josef Pitel. Organizátor koncertu a hostující violoncellista souboru Pavel Barnáš upřesnil, že „Třeboňští pištci uvedou program shodný s programem, který chystají pro své římské vystoupení, tedy díla rodáka z Jindřichova Hradce – Adama Michny z Otradovic a dalších renesančních a barokních mistrů“.

    Logo Třeboňských pištcůTřeboňští pištci existují již od roku 1974. Soubor založili Milena a Václav Šimečkovi a za 37 let existence souboru jím prošlo více než 200 mladých flétnistů. (Foto František Bureš) Třeboňští pištci existují již od roku 1974. Soubor založili Milena a Václav Šimečkovi a za 37 let existence souboru jím prošlo více než 200 mladých flétnistů. Pištci hrají na všechny druhy zobcových fléten a v jejich repertoáru lze najít několik set skladeb renesanční a barokní hudby, lidové písničky, koledy, indiánské či irské písně i světové evergreeny. Vše v originálních úpravách pro zobcové flétny s doprovodem klavíru, violoncella, kytary, zvonkohry a bicích nástrojů. Třeboňští pištci vydali tři studiová a dvě živá alba, poslední v roce 2010.

    Pavel Barnáš, ředitel festivalu Okolo Třeboně

    Autor