Činnost občanského sdružení Boii o. s. (Nasavrky, Pardubický kraj) je zaměřena na obnovu keltského dědictví, kořenů, které v naší krajině zanechala keltská civilizace v dobách před naším letopočtem. Tehdy se území střední Evropy stalo kolébkou Keltů – národa, který udržoval obchodní a kulturní styky s vyspělými středomořskými oblastmi. A právě o navázání mezinárodních kontaktů a spolupráce mezi keltskými kmeny se snaží naše sdružení i dnes.

    Již několik let pravidelně navštěvujeme keltské osady a skanzeny v zahraničí, kde se v rámci kulturních akcí setkáváme s jinými keltskými občanskými sdruženími (kmeny). Proto jsme se rozhodli tyto kontakty posílit a přeměnit je v užší spolupráci a v přátelství. V loňském roce se nám právě na naplnění tohoto cíle podařilo získat grant Pardubického kraje, což bylo velmi důležité, protože zahraniční návštěvy (naše i našich hostů) vyžadují zejména náklady na cestovné.

    Setkání Keltů ve střední Evropě (o.s. Boii) Loňský rok se proto nesl ve znamení navazování partnerství, hlavní spolupracující organizací bylo sdružení Boii Pannonia, které sídlí v Rakousku, ve městě Schwarzenbach, kde provozují také velmi pěkný keltský skanzen. První cestu do Rakouska jsme podnikli v polovině června. Její cíl byl především diplomatický, šlo o to udělat první krok k navázání spolupráce mezi našimi dvěma neziskovkami a domluvit se na další spolupráci. A to se nám také podařilo. Kromě toho jsme společně oslavili místní keltský svátek a dokonce jsme setkali se stavitelem zdejšího skanzenu, který nám poskytl cenné rady a tipy k tomu, jak správně postavit keltskou vesnici. Nová přátelství se začala klubat…

    Keltské obětiny (o.s. Boii) Poté jsme se setkali přímo u nás, v Nasavrkách. Sdružení Boii Pannonia jsme pozvali na oslavy svátku léta, na festival keltské kultury Lughnasad. A že byly loňské oslavy obzvláště velkolepé. Na 5. ročník tohoto svátku se do Nasavrk sjely nejen 3 národy historické (Keltové, Germáni a Římani), ale také 4 národy současné! Kromě nás, Čechů, a Boii Pannonia z Rakouska dorazili také Keltové z Německa a dokonce z Itálie. Společně jsme se po celý den věnovali keltským řemeslům, která jsme představovali návštěvníkům akce, cenná byla také výměna zkušeností v tomto „oboru“. Na takto významném kmenovém setkání pak nemohla chybět ani stylová keltská hostina a druidský obřad. Společně jsme prožili mnoho nezapomenutelných chvil a skutečně navázali první přátelství a jen neradi se po skončení akce loučili.

    Občanské sdružení BOII Ale dvě věci už jsou jisté – první z nich je to, že se s našimi keltskými přáteli určitě zase brzy uvidíme! A druhou? Nasavrky se pomalu ale jistě stávají centrem současné keltské Evropy…
    Věříme, že až se nám podaří (na konci letošního roku) v Nasavrkách dokončit stavbu repliky keltské vesnice, budou zde moci probíhat mezinárodní setkání mnohem častěji a také na více dní. Vznikl by tak opravdový „Keltský archeopark v srdci Evropy“.

    Článek najdete ve zpravodaji ARCHA 1 / 2012
    Tématem Archy č. 1/2012 je spolupráce bez hranic.

    Autoři