Nové plánovací období EU sice začne až za rok, ale v současné době intenzivně probíhají přípravy dalšího období z pohledu zájmů České republiky.

    Na rozvoj regionů – potažmo měst, obcí, ale i neziskových organizací, by se měl zásadně podílet i nový Integrovaný regionální operační program . Právě ten je v současné době dokončen v první podobě a je možné jej do konce týdne připomínkovat.

    „Přípravy neprobíhají příliš klidně, navíc je znát i časový nátlak. S přípravami se mělo začít již dříve, ale na druhou stranu je dobře, že materiál je takto veřejně probírán a i neziskové organizace jej mohou připomínkovat. Neziskové organizace jistě bude zajímat problematika cestovního ruchu, ale například i sociálního začleňování či vzdělávání,“ říká Roman Málek z chrudimského Občanského sdružení Altus a člen řídícího výboru IROP na MMR, který společně s Jaromírem Hronem z Asociace NNO ČR se snaží hájit zájmy neziskových organizací.

    Verzi 1.0 a související dokumenty naleznou zájemci např. na stránkách www.osaltus.cz v záložce EU 2014 – 2020. Připomínky je potřeba zasílat na předepsaném formuláři do 7. dubna 2013 do 15 hodin, následně budou zkompletovány a předány hromadně na Ministerstvo pro místní rozvoj.


    Dokumenty ke stažení:

    Připomínkový list IROP 01-2013
    IROP PO 2 – Integrovaný rozvoj cestovního ruchu a kulturního dědictví
    INTEGROVANÝ REGIONÁLNÍ OPERAČNÍ PROGRAM pro období 2014 – 2020


    Roman Málek (nar. 1981) – Zakladatel Občanského sdružení Altus v roce 1999, kde fungoval v pozici jednatele a ředitele kanceláře do roku 2006. Následně byl pět let ve funkci místostarosty města Chrudim, z toho čtyři roky zodpovědný za dotační politiku (v té době město získalo z dotací cca 200 milionů korun), nyní je opět aktivní v neziskovém sektoru a věnuje se projektům Evropské unie.

    #inkluze #integrace #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autoři