Keltský skanzen staví v Nasavrkách nezisková organizace Boii, z. s., která zde působí již 12 let.

    Ačkoliv se tomuto unikátnímu projektu tak trochu lepí smůla na paty, spolek Boii se nevzdává a pracuje na dokončení keltské vesnice. Ta by měla být pro veřejnost poprvé otevřena v příštím roce.

    „Generálního dodavatele stavby, společnost ABK-Pardubice, a.s. provázejí potíže, my ale na projektu pracujeme naplno dál. Neexistuje varianta skanzen nedostavět,“ říká Anna Frantalová ze spolku Boii.

    Na skanzenu tak probíhají po celý podzim dobrovolnické brigády, kde může přiložit ruku k dílu každý, kdo chce pomoci. Pracuje se zejména na proutěných výpletech stěn, na hliněných omítkách a dobrovolníci pomáhají také s jednoduššími tesařskými a zemními pracemi. Postupně zde tak rostou jednotlivá keltská stavení. „Naším velkým cílem je dokončit letos co nejvíce keltských domů, opevnění a také „zavřít“ před zimou budovu zázemí, aby se zde dalo pracovat přes zimu. Požádali jsme o pomoc i sponzory a velmi si vážíme toho, že nás podpořila řada významných společností z našeho kraje,“ dodává Anna Frantalová.

    V Nasavrkách tak již brzy vznikne unikátní centrum, ve kterém budou probíhat pravidelné kulturní akce, vzdělávací programy pro děti a mládež, archeologické konference či ekologické aktivity. Všechny historické stavby se zde staví podle archeologické předlohy a zásadně z dobových materiálů, jako je dubové dřevo, sláma a kámen.
    Přijeďte pomoci i vy!

    Dobrovolnické brigády se konají vždy o víkendu od pátku do neděle. Přijet můžete na celý víkend nebo na část. Ideální je napsat předem na boii@boii.cz: 18. – 19. října – hlavní aktivní víkend
    24. – 26. října – dle počasí

    Minirozhovor s předsedou Boii Lukášem Blažkem

    Jak se zrodila myšlenka projektu, proč keltská vesnice v Nasavrkách?
    Myšlenka propagace keltského kulturního dědictví na Nasavrcku souvisí s významným archeologickým nalezištěm v Hradišti u Nasavrk, kde před více než 2000 lety stávalo keltské „město“ – oppidum a jeho průzkumem v průběhu 70. a 80. let minulého století. Konkrétně projekt skanzenu vznikl v Nasavrkách kolem roku 2000.

    Jak bude vesnice po otevření fungovat?
    Po otevření počítáme v hlavní sezóně od června do září s celotýdenním provozem. Mimo sezónu s pak provozem částečným, víkendovým. Směřujeme k tomu, abychom skanzen veřejnosti zpřístupnili na přelomu jara a léta 2015.

    Máte zkušenosti s podobnými projekty ze zahraničí?
    V projektech i v provozu skanzenů jsme se inspirovali asi deseti více či méně podobnými projekty. Za návštěvu stojí určitě lokalita Schwarzenbach v Rakousku nebo Gabreta v Bavorsku.

    Více informací na www.boii.cz

    Autor