Už jen necelý měsíc zbývá do uzávěrky 41. ročníku trampské literární soutěže Trapsavec !!!

    Ahoj kamarádi psavci, máme přidělené první etapové prémie, a to za letošní příspěvek č. 1, kterou získává Grizzly a za příspěvek č. 50, jež bude předán kamarádce Cintě. Ve hře jsou pochopitelně ještě 100, 150, 200 atd. Prémií je jeden svazek Trapsaveckých Miniatur dle vlastního výběru. Příspěvky posílejte na mailovou adresu soutez.trapsavec@seznam.cz do 28. února 2015.
    Jan Hafran Frána

    Víc informací o soutěži, propozice, reportáže z uplynulých ročníků, fotografie, knižní novinky a spoustu dalšího najdete na stránkách: www.trapsavec.cz/

    Nebojte se a pošlete nám své básně i povídky, na každý příspěvek se moc a moc těšíme!

    Propozice letošního ročníku najdete na www.trapsavec.cz/ v záložce „Ke stažení“ v souborech Propozice 2015N.pdf a Propozice 2015N.jpg

    Trapsavec 2014 (obálka sborníku, ilustrace Eva Obůrková - Šklíba)

    Z historie Trapsavce
    Trampskou literární soutěž TRAPSAVEC /TRAmpský PSAVEC/, poprvé vyhlásila v roce 1971 Vlasta Štefanová – Briggi z Hradce Králové, v trampské rubrice Z údolí a osad v armádním týdeníku Obrana lidu. TRAPSAVEC vznikl v době, kdy bylo normalizačním režimem postupně zakázáno vydávání všech trampských a obdobných časopisů – Campu, Trailu, Jižní stezky, plzeňského Tuláka a poté také ostravského Trampa a brněnského Tuláka. Právě vzniklé vakuum a snaha o získání prostoru pro publikování trampských autorů vedly Briggi k založení soutěže TRAPSAVEC. Ta se záhy stala vzorem pro další trampské literární soutěže, které ale neměly dlouhého trvání.

    Po zániku rubriky Z údolí a osad poskytla zázemí trampské literární tvorbě rubrika Táborový oheň v týdeníku Mladý svět. Tato rubrika vznikla v polovině 60. let díky iniciativě Mikiho Ryvoly, šerifa T. O. Zlatý klíč, ale skončila s nástupem normalizace v roce 1969. Byla obnovena v roce 1971 z iniciativy SSM (Socialistický svaz mládeže). Mladý svět poskytl trampským autorům žádoucí publicitu, ale i nežádoucí zájem od StB (Státní tajná bezpečnost). Přes všechny překážky Briggi uspořádala v letech 1971 – 75 pět ročníků TRAPSAVCE, pak soutěž raději přestala pořádat, aby se nezapletla do tenat StB, jejíž metody byly dost drsné.

    Největší vliv, zejména na mladou trampskou generaci, dosáhl Táborový oheň Mladého světa v polovině 80. let, a v roce 1986 se podařilo dosáhnout historického maxima v počtu zaslaných prací – přišlo 796 básní a povídek. Svazáckému Mladému světu a Táborovému ohni nelze tedy upřít pozitivní úlohu z hlediska dvaceti let šíření informací o trampské tvorbě. Paradoxem je, že tato rubrika byla zrušena od ledna 1990, kdy se, po pádu cenzury v listopadu 1989, mohla stát skutečně trampskou rubrikou.

    Trapsavečtí porotci
    Žádná soutěž se neobejde nejen bez účastníků, ale ani bez porotců. Mezi porotci TRAPSAVCE se od roku 1971 vystřídala celá řada trampských psavců, novinářů, spisovatelů i písničkářů: Stanislav Daněk – Wabi, Jan Dobiáš – Honza, Vlastimila Hlavatá – Aťka, Jaromír Hlavatý – Juan, Michal Konečný – Jupp, Antonín Linhart – Tony, Pavel Lohonka – Žalman, Petr Náhlík – Vokoun, Eva Obůrková – Šklíba, Jiří Ryvola – Wabi, Mirko Ryvola – Miki, Iva Synáková – Tapi, Jaroslava Šálková – Kavče, Jaroslav Velinský – Kapitán Kid, Stanislav Zárybnický – Houla a mnozí další.

    Od roku 1971 literární soutěž TRAPSAVEC obeslala více než tisícovka trampských psavců jak z České republiky a Slovenska, tak i z českých emigrantských kruhů v Kanadě, Německu, Spojených státech, Švédsku či Švýcarsku a z mnoha dalších zemí. V letech 1971 až 2014 bylo do TRAPSAVCE zasláno více než 11 000 povídek a básní.

    Výsledky TRAPSAVCE se vyhlašují každoročně na ohni TRAPSAVCE. Zvadlo na oheň dostávají všichni účastníci, stejně jako sborník oceněných prací. U slavnostního ohně probíhá nejen vyhlášení výsledků, ale také vyhlášení výsledků kresleného humoru a fotografií ze soutěže TRASA. Před zapálením ohně probíhá také výstava prací zaslaných do TRAPSAVCE a TRASY.

    (zdroj – sborník Trapsavce 2014, Petr Náhlík – Vokoun, redakčně kráceno)

    Více zde: www.trapsavec.cz/

    Autor