Události spojené s přijímáním uprchlíků podnítily v uplynulých dnech důležitou společenskou debatu. Rozpoutaly ale také nenávistné projevy vůči lidem na základě jejich vyznání či etnické příslušnosti.

    Považujeme za důležité, aby česká občanská společnost tato vyjádření útočící na lidskou důstojnost a porušující zákony demokratické země nepřecházela tichou tolerancí.
    SIRIRI je společenstvím lidí, kterým není lhostejné, co se děje na druhé straně světa ve Středoafrické republice. Žijeme ale v Evropě a nemůžeme mlčet k šířící se vlně nenávisti v souvislosti s možným přijímáním uprchlíků.

    Ředitelka SIRIRI Hana Říhová s misionářem O. Federicem a dětmi z uprchlického tábora v Bangui Středoafrická republika (SAR) je jednou z nejchudších zemí světa. V žebříčku sledujícím index prosperity (www.prosperity.com), ve kterém se státy hodnotí nejen z hlediska ekonomiky, ale také například z hlediska bezpečnosti a osobní svobody se v roce 2014 umístila na posledním místě. Od získání nezávislosti v zemi zhruba každých deset let proběhl státní převrat, ten poslední v roce 2013 skončil občanskou válkou. V jejím důsledku mnoho obyvatel SAR muselo opustit své domovy a žít v uprchlických táborech ve Středoafrické republice i okolních zemích.

    V uprchlickém táboře v Bangui žilo v kritických týdnech až 15 000 lidí. Dnes - více než dva roky po státním převratu, zde žije stále 2 500 lidí, většinou ženy a děti. Jako lidé žijící v České republice reflektujeme nejen naši devítiletou zkušenost z práce v SAR, ale také historickou zkušenost nesvobody naší země v minulých desetiletích. Chceme vyjádřit solidaritu s lidmi, kteří opouštějí své domovy kvůli ohrožení života nebo lidských práv a osobních svobod. Tak jako SIRIRI v SAR pomáhá lidem bez ohledu na vyznání, i u uprchlíků považujeme za důležité neodmítat pomoc lidem v nouzi kvůli jejich vyznání či etnické příslušnosti.

    Připojujeme se také k iniciativě Stop nenávisti a vyzýváme premiéra a Vládu ČR, aby deklarovali ochotu podílet se na pomoci uprchlíkům a dohlédli na prošetření nenávistných projevů vůči uprchlíkům i lidem, kteří jim vyjadřují podporu. K výzvě se můžete připojit i svůj podpis na www.stopnenavisti.cz

    Jménem SIRIRI o. p. s.
    Hana Říhová, ředitelka

    https://www.facebook.com/siririops

    www.siriri.org

    Související:
    http://www.adam.cz/clanek-2015030038-kdyz-padaji-manga-dobrovolnikem-uprostred-valecneho-konfliktu.html

    #inkluze #integrace #socialnizaclenovani

    #inkluze #socialnizaclenovani

    Sociální začleňování (inkluze) z pohledu organizací pracujících s dětmi a mládeží je začlenění sociálně nebo zdravotně hendikepovaných dětí a mládeže do volnočasových aktivit pořádaných spolky, oddíly, kluby… apod. Cílem přitom je, aby se stali aktivními a rovnoprávnými členy skupiny. Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) toto sociální začleňování podporuje prostřednictvím rozvoje způsobilostí, dovedností a schopností vedoucích, dobrovolníků a dalších spolupracovníků pracovat s dětmi a mládeží se specifickými potřebami v rámci volnočasových aktivit. Vytváří informační prostor pro sdílení zkušeností a předávání informací o aktivitách podporujících inkluzi dětí a mládeže.

    Autor