Dva měsíce volna jsou jako stvořené pro Dětský čin roku.

    Před dětmi jsou dva nejkrásnější letní měsíce, které stráví s kamarády, v přírodě, na letních táborech nebo třeba na chalupě u babičky s dědou. A právě to může být ta nejlepší doba pro dobré skutky. A protože dobro si zaslouží oceňovat, je tu projekt Dětský čin roku, který každý rok vyzdvihuje odvážné a obětavé dětské hrdiny, kteří udělali víc, než je v jejich věku obvyklé. Stačí napsat příběh o vlastním vykonaném dobrém skutku, nebo i dobrém skutku kamaráda, a přihlásit ho do soutěže.

    Letos mají děti již po třinácté možnost stát se vítězi projektu Dětský čin roku. Každý dobrý skutek si zaslouží pozornost; proto se hrdinové vyhlašují rovnou v sedmi soutěžních kategoriích: Záchrana lidského života, Pomoc ostatním, Kolektivní pomoc, Pomoc přírodě, Dobrý nápad, Pomoc n@ netu a Pomoc starším lidem.
    A jak tedy využít prázdniny pro konání dobra? Inspirací mohou být vítězové předchozích ročníků Dětského činu roku.

    Prázdniny a pomoc před nástrahami internetu

    Prázdniny nejsou jen časem, který děti tráví venku v přírodě. Moderní technologie se staly součástí života dětí jak během roku, tak i o prázdninách. O tom, že internet nemusí vždy přinášet jen to dobré, se přesvědčila Zuzana Kopecká z Trutnova. Pomohla své sestřence ve chvíli, kdy se sestřenka stala obětí kyberšikany. Zuzana ji přesvědčila, aby se svěřila rodičům s tím, že ji na sociální síti vydírá mladík, který vytvořil její falešné nahé fotokoláže. Díky zásahu rodičů a následně policie byl dopaden muž, který prostřednictvím falešného profilu již v minulosti vydíral dalších pět dívek. Za svůj duchapřítomný přístup se stala vítězkou v kategorii Pomoc n@ netu.

    Prázdniny a pomoc starším lidem

    Některé děti využívají své volno k tomu, aby pravidelně pomáhaly starším lidem v těžké situaci, Jako třeba Miroslava Pavlíčková ze Slavkova, která si za svůj přístup vysloužila speciální ocenění projekt Dětský čin roku. Mirce nejsou lhostejné osudy jejích blízkých, a tak se svou kamarádkou pomáhá starší sousedce, která se jako babička stará o svěřené batole, Lukáška. Mirka se snaží pomáhat s péčí o Lukáška pravidelně, vždy když má čas, protože si uvědomuje, že pro staršího člověka je neustálá péče o malé dítě velmi vysilující. Myslí si, že je správné pomáhat starším lidem a snažit se, aby se jim na tomto světě dobře žilo.

    Prázdniny a péče o přírodu a hezké prostředí kolem nás

    Anně Dobešové z Ostravy není lhostejné prostředí, ve kterém žije. Proto se se svou třídou rozhodla zapojit do projektu Zelená Ostrava a společně zkrášlili truhlík s květinami v ostravské ulici, aby zlepšili své životní prostředí. Pravidelně se se spolužáky střídají v péči o něj, a to i během prázdnin. Chodí ho čistit od odpadků a zalévat. Anna apeluje na lidi, aby odpadky nevhazovali do květináčů, ale do odpadkových košů, kam patří. Doufá, že díky jejich pomoci bude centrum města pěknější a že se Ostravě místo „černá“ bude brzy říkat „zelená“. Za svoji vytrvalost a dobrou vůli zlepšovat veřejný prostor získala Anna nejvyšší ocenění v kategorii Pomoc přírodě.

    Jak se do Dětského činu roku přihlásit?

    Příběh o vlastním dobrém skutku nebo o skutku svého kamaráda či kamarádů mohou děti zasílat prostřednictvím webových stránek www.detskycinroku.cz nebo poštou na adresu P. O. Box 96, Praha 74, 170 04. Sepsat a odevzdat příběh mohou i osobně na některé z mnoha sportovních, zábavních nebo gastronomických akcích, které se konají v Praze a třech moravských městech, a jejichž seznam je na stránkách www.detskycinroku.cz. Uzávěrka pro zasílání soutěžních příběhů je 30. září 2017.

    Podrobná pravidla Dětského činu roku jsou na stránkách www.detskycinroku.cz

    Autor