Spolek Boii letos připravuje již 12. ročník mezinárodního festivalu keltské kultury Lughnasad, který se uskuteční 27. července – 28. července 2018 v Nasavrkách nedaleko Chrudimi v Pardubickém kraji.

  Lughnasad 2017 - obětní oheň (foto Jaromír Zajíček)

  Tento festival každoročně navštíví více než 4 tisíce návštěvníků a v minulém roce se na programu podílelo přes 200 účinkujících z dvanácti evropských zemí.

  Lughnasad 2018 (plakát) Název festivalu odkazuje na jeden z hlavních keltských svátků, který Keltové slavili na přelomu července a srpna. Cílem akce je představit návštěvníkům jejich historii v celé její šíři a současně i různé umělecké směry, které považujeme za Kelty inspirované.

  Oba festivalové večery mají opravdu nabitý program a celkem nás čeká devět koncertů skupin z Čech, Slovenska, Polska a Irska. V pátek se představí kapely Asonance, Bran, MalemIrish a Kelt Grass Band. Sobotní večer bude mezinárodní, jelikož vstoupí polské dívky ze skupiny Laboratorium Pieśni, irská kapela Sliotar, slovenští Shamrock Redheads a Jolly Buskers. Tématem letošního festivalu jsou keltské rituály.
  Archeologové, historici, Kelti a další nadšenci připravili pro diváky rekonstrukce pěti keltských rituálů, které se týkají různých důležitých momentů v životě starověkých obyvatel Evropy. Vše bude doplněno přednáškami na příbuzná témata odborníky z řad archeologů, historiků i vzdělaných laiků.

  Na programu samozřejmě nebude chybět tradiční průvod a slavností obřad spojený s pálením obilné bohyně, který se odehraje v sobotu odpoledne.

  Nudit se nebudou děti, babičky ani tatínkové. Sobotní den láká na život v době Keltů, gladiátorské souboje, keltské kmeny z různých koutů Evropy, římské legie, dobová řemesla, jídlo, práce sokolníka, workshopy či irské tance.

  Po celou dobu festivalu budou na skanzenu umístěné drobné hry pro děti. V sobotu (cca od 9:30 do 17:00 hod.) máme pro nejmenší připraven stan, kde si budou moci společně s rodiči odpočinout a hrát si. Pro ostatní máme připravenou celou řadu herních aktivit. Dodržujeme téma rituálu, takže se zábavnou formou dozví o keltských svátcích a neodejdou ani s prázdnou.
  Děti, které absolvují všechny herní stanoviště, získají drobnost na památku.
  Každé stanoviště je jiné, budou sportovat, hledat správné odpovědi, rozvíjet svoji kreativitu i manuální zručnost.

  Více na:
  www.lughnasad.cz

  http://zemekeltu.cz/

  Spolek Boii – www.boii.cz

  Festival Lughnasad
  • Uchovává a představuje veřejnosti keltské kořeny a tradice jako významnou součást historického dědictví naší země.
  • Rozvíjí kulturní život v Pardubickém kraji a je největší kulturní akcí svého druhu v republice.
  • Rozvíjí mezinárodní spolupráci a podporuje vytváření partnerských vztahů Pardubického kraje s regiony v Evropě.
  • Podporuje fenomén dobrovolnictví a dává mladým lidem příležitost k seberozvoji.
  • Spojuje odbornou veřejnost s laiky, nadšenci a příznivci keltské kultury a historie.
  • Nabízí zajímavý a kvalitní program určený především rodinám s dětmi a mladým lidem.

  Zdroj: Boii.cz a Lughnasad.cz

  #Boii #Lughnasad #Kelt