Mladí mají možnost ovlivnit nadcházející komunální volby. Pochopitelně, když k nim půjdou…

    Jak?
    Svěží vítr do plachet lodičky plující komunálními vodami může zafoukat právě od těch nejmladších voličů. A přiblížit způsob volby hlavně mladým voličům je cílem krátkého videa, které jej hravou formou vysvětluje.
    Ostatně – podívejte se na video.

    Mladí lidé se moc často v politice neangažují. Čím to je? Znechucením? Nebo apatií? Jen málokterý mladý člověk se jde brát za ostatní, zapojí se aktivně do zastupitelstva, a možná ani nepůjde k volbám. A to by byla škoda.

    „Volební účast se v České republice dlouhodobě pohybuje někde mezi 40–60 %, v závislosti na typu voleb.
    V porovnání se zeměmi Evropské unie u nás chodí k volbám o 10–15 % méně voličů. Proč? Nižší volební účast může být dána řadou faktorů. Patří mezi ně bezpochyby nedůvěra v sílu hlasu jednotlivce, špatná orientace ve volebním systému ČR, znechucení politikou nebo nedostatečně rozvinutá občanská společnost,“ tvrdí společnost Člověk v tísni, která organizuje již několikátým rokem Studentské volby nanečisto.

    Především na prvovoliče cílí video s názvem „Foukni to tam“, které na svých webech propaguje Česká rada dětí a mládeže. Video má jasnou jednoduchou grafiku a vysvětluje, jaké počty zastupitelů ve volbách zakřížkovat, a jak to udělat, aby volič vybral ty své správné kandidáty ve správném počtu.


    Foukni to tam (video ke komunálním volbám 2018, ČRDM) V nadcházejících komunálních volbách 2018 by někteří voliči mohli být zmateni volebním systémem. Například oproti nedávno proběhlým volbám se nekroužkuje ani neškrtá, ani se nevybírá určitý hlasovací lístek.
    A co tedy? Křížkuje se! Jak?
    Není to tak složité, v podstatě jsou tři základní možnosti:

    Volič má tolik hlasů, kolik se v dané obci nebo volebním obvodu volí zastupitelů. Na hlasovacích lístcích jsou vypsané tři možnosti volby:
    • Možnost zaškrtnout jednu stranu je nejjednodušší. Pokud volič zaškrtne pouze jednu stranu v záhlaví hlasovacího lístku, dává všechny své hlasy této straně a jejím kandidátům. V případě, že zvolená strana nemá plný počet kandidátů, kolik je členů v budoucím zastupitelstvu, volič by vlastně nevyužil všechny své hlasy.
    • Hlasování napříč mezi stranami je další možností. Lze zaškrtnout tolik jednotlivých kandidátů, kolik se v určité obci/obvodě volí zastupitelů. Pozor ale – pokud by se však volič přepočítal a zakřížkoval by více kandidátů, bylo by celé jeho hlasování neplatné.
    Kombinace obou uvedených způsobů volby je třetí možností. Volič může zakřížkovat stranu a zároveň křížkem označit několik kandidátů z ostatních stran. Celkový součet nesmí překročit počet možných zastupitelů. Volič při tomto způsobu musí počítat s tím, že takto vypadnou v kandidátce zakřížkované strany nejníže (tedy na posledních místech) umístění kandidáti příslušné strany, neboť budou nahrazeni kandidáty zakřížkovanými napříč stranami.

    #fouknitotam #komunalnivolby2018

    Autor