Umožni dobrovolníkům s omezenými příležitostmi vyjet na workcamp a staň se doprovázející osobou!

    Podpořit je můžeš v následujících oblastech: cesta na projekt a z projektu, překlady z/do angličtiny, vysvětlení zadaného úkolu, integrace a socializace

    v mezinárodní skupině. Více informací nalezneš na našem webu.

    INEX se věnuje inkluzivnímu dobrovolnictví v rámci programu Dobrovolnictví pro všechny, který umožňuje vyjet na tuzemský i zahraniční dobrovolnický projekt i lidem s omezenými příležitostmi.

    Chceš zvýšit jejich šance na to, aby opravdu vyjeli?
    Staň se doprovázející osobou a vyjeď s nimi!

    V současnosti bojujeme s nedostatkem doprovázejících osob, které by byly ochotné vyjet s lidmi s omezenými příležitostmi a podpořit je tak v jejich aktivitě.

    Nejčastějším typem dobrovolnického výjezdu je workcamp. 1 až 3 týdny dlouhý projekt, kde spolu pracuje, tráví volný čas, poznává okolí a místní obyvatele mezinárodní dobrovolnická skupina. Obvykle se pracuje 6 hodin denně, 5 dní v týdnu lze si vybrat ze 30 různých zaměření – stavební nebo renovační práce, sociální témata, projekty v přírodě a na ekofarmách nebo kulturní workcampy. A právě na workcamp můžeš jako doprovázející osoba vyjet.

    Práce většinou nepředpokládá zvláštní kvalifikaci nebo předchozí zkušenosti a je neplacená. Důležitá je především motivace. Hodila by se ti taková zkušenost jako praxe ke studiu? O vykonané praxi ti můžeme vystavit potvrzení!

    Kde?
    Nejčastěji ve Španělsku, Itálii, Francii, Rakousku, Finsku nebo Velké Británii. Výběr země a konkrétního workcampu je na dobrovolníkovi/dobrovolnici, možnostech hostujících organizací a v ideálním případě také preferencí doprovázející osoby.

    Kdy?
    V období letních prázdnin.

    S kým?
    S těmi, kteří potřebují podporu v alespoň jedné z následujících oblastí – cesta na projekt a z projektu, překlady z/do angličtiny, vysvětlení zadaného úkolu, integrace a socializace v mezinárodní skupině.

    Jakou potřebuju kvalifikaci?
    Ochotu někoho podpořit a přispět tak k budování inkluzivní společnosti. Studium či zájem o sociální práci a přidružených oborů je plus, není však nezbytné.

    Proč?
    Věříme, že tato zkušenost je přínosem pro obě strany – už jen na základě pozitivních zpětných vazeb, které dostáváme od doprovázejících osob i dobrovolníků a dobrovolnic samotných. Více na: https://www.inexsda.cz/novinky/dobrovolnictvi-pro-vsechny/stan-se-doprovazejici-osobou-na-workcampu/

    „Ačkoli jsou účastníci z různě rozvinutých zemí, tak lidi jsou všude stejní. Člověk potká spoustu lidí a s několika z nich se vídá třeba i dál. Je fajn jet potom do jiné země a poznávat ji díky domorodcům,“ říká v rozhovoru dobrovolnice Jitka Burianová.

    https://www.inexsda.cz/novinky/dobrovolnictvi-pro-vsechny/handicap-neni-stopkou-k-dobrovolnictvi/

    www.inexsda.cz

    Autor