RUBRIKA: odborný článek
Nad výsledky jednání sněmovního Podvýboru pro problematiku exekucí, insolvencí a oddluženíAutor:
IPŘP – Lucie Nemešová, Storyhunters | zařazeno: 9. 5. 2020 | zařadil/a: -maj- | přečteno 1020
Jediným tématem jednání sněmovního podvýboru dne 29. dubna 2020 byla novela exekučního řádu.
![]() Členové podvýboru diskutovali především dva její zásadní body: teritorialitu exekutorů vč. jejich případných kompromisních variant a přesun Centrální evidence exekucí pod Ministerstvo spravedlnosti ČR. Dále hlasovali o postoupení projednávání novely Ústavně-právnímu výboru PS PČR. Všechny tři body získaly většinovou podporu přítomných. Členové podpořili komplexní návrh skupiny poslanců na zavedení místní příslušnosti exekutorů (původně pirátský návrh), tzv. čistou teritoralitu, která oproti původnímu vládnímu návrhu zavádí nezávislé přidělování exekutorů exekučním soudem a princip 1 dlužník = 1 exekutor bez výjimky. Prošel také kompromisní návrh Marka Výborného (KDU-ČSL) na zavedení tzv. spotřebitelské teritoriality, která by zavedla nezávislé přidělování exekutorů soudem při exekučním vymáhání vůči spotřebitelům (naopak volná volba exekutora by byla zachována u dlužníků podnikatelů). Jednomyslně také prošla novinka v podobě pozměňovacího návrhu, aby správa dat o exekucích přešla kompletně pod resort spravedlnosti. Argumenty proti, které upozorňovaly na zvýšené kapacitní nároky resortu spojené s přesunem a správou evidence, uspokojil kompromisní návrh ustanovující tříleté přechodné období. Nyní se tedy čeká na zařazení novely na jednání Ústavně-právního výboru PS PČR, který vede poslanec Marek Benda z ODS. Ten se ovšem dlouhodobě staví proti zavedení teritoriality exekutorů, může tedy nastat zdržování celého procesu. Přitom druhé čtení v Poslanecké sněmovně mělo proběhnout již na konci ledna. Projednávání novely exekučního řádu ve výborech má tak několikaměsíční zpoždění.
Více o teritorialitě včetně argumentů pro a proti najdete na www.institut-predluzeni.cz/teritorialita
Institut prevence a řešení předlužení je nezávislý think-tank, který se zaměřuje na problematiku zadluženosti domácností, exekucí a osobních bankrotů. Jeho cílem je kultivace českého systému vymáhání pohledávek a nastavení takových podmínek, které by zamezily nemravnému obchodu s dluhy.
Související články:
Jak se stát dobrým zaměstnancem či podnikatelem - 11.08.2020 Nastavte spravedlivější exekuční systém, volají experti. Česko čeká po 20 letech reparát - 03.06.2020 Projednávání novely exekučního řádu „nějak drhne“ - 13.05.2020 Poslanci schválili změny týkající se exekucí a insolvencí - 13.04.2020 Data o exekucích se stávají předmětem sporu - 19.01.2020 Dá se zavřít učitelka do trezoru? Co zajímá děti při výuce finanční gramotnosti? - 02.06.2019 Školáci si vydělali na jarmarcích s Českou spořitelnou více než 350 tisíc korun - 17.01.2018 Kolín navštívili mladí lidé z pěti států Evropské Unie! - 27.05.2016 Kapesné dostává každý čtvrtý prvňák, v průměru 250 korun měsíčně - 05.09.2014 Finanční gramotnost Čechů je mizerná, hůř dopadli jen Mexičané a Slováci - 10.11.2013 Děti, které prošly kurzem finanční gramotnosti, by často hospodařily s rodinnými financemi zodpovědněji než rodiče - 25.08.2011 Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
Aktuální téma: #koronavirus
#20letCRDM
|
![]() • Kluci z Prahy: Tyhle zákony v Praze všichni porušují - 14. 1. 2021
• První „foglarovka“ mě uhranula - 11. 1. 2021
• Ptačí hodinka 2021 - zapojte se a sčítejte s námi! Již dnes! - 8. 1. 2021
Představujeme
Mezinárodní
Pozvánky
Rozhovory
|