Na Chaloupkách už začaly Velikonoce

| Autor: Jan Burda | Rubrika: sdružení | Vydáno dne: 2. 4. 2009 |

Všechny příchozí vítala mladá dvojice v tradičním Horáckém kroji s ošatkou plnou jidášů pomazaných medem.Vlastnoručně ukovat hřebík či dýku, vytepat z plechového plátu růži, upéct jidáše, v noci najít poklad střežený černým kohoutem nebo zkusit štěstí ve starodávné hře koulení vajec. To vše si kromě zdobení velikonočních vajíček, pletení pomlázek a výroby jarní květinové vazby mohla během uplynulého víkendu vyzkoušet necelá stovka návštěvníků střediska Chaloupky u Kněžic.

Největším tahákem byla improvizovaná kovářská dílna uměleckých kovářů mistrů otce a syna Musilových. Za největší tahák letošního ročníku tradiční akce nazvané „Než přijdou Velikonoce“ označila hlavní pořadatelka Marie Sára Rajnošková improvizovanou kovářskou dílnu na nádvoří zámečku. Umělečtí kovářští mistři otec a syn Musilovi z obce Malé zde měli dlouhou řadu učedníků od malých kluků po starší dámy.
„Letos poprvé zpestřil program taneční soubor Okřešánek z Okříšek se svým novým jarním pásmem „Od masopustu po Velikonoce“. Poté členové souboru posílili řady „Hrkačkového průvodu“, během něhož se řehtáním, klapáním a píšťalami vyhání z Chaloupek a okolí zlé síly“, přiblížila část nabitého programu paní Rajnošková.

Program zpestřil taneční soubor Okřešánek z Okříšek se svým novým jarním pásmem.Všechny příchozí vítala mladá dvojice v tradičním Horáckém kroji s ošatkou plnou jidášů pomazaných medem. Pro zdobení velikonočních vajíček si návštěvníci mohli zvolit techniku voskové batiky či si zkusit výrobu slámové, drátované nebo plstěné kraslice. Na své si přišli obdivovatelé krajek i paličkování na herduli.
Vedle ozdobených vajec a upletené pomlázky si domů účastníci odváželi kromě zážitků i řadu dekoračních jarních předmětů jako, klícky, kuřátka, beránky a zajíčky, zapichovátka, přáníčka, které si sami vyrobili pod vedením zkušených lektorů.

Po celý víkend byla volně přístupná též chaloupecká farma, kde největší obdiv, zvláště u dětí, získal nový přírůstek kozel Matěj II. Zatímco návštěvníkům z okolí byla určena prosluněná sobota, rodiny z celé republiky naplnily ubytovací kapacitu střediska od pátku do neděle. Na rozloučenou si každé dítě včetně letos nejmladší tříleté Hedvičky z Čebína na zahradě našlo své hnízdo s velikonoční nadílkou.

Brány Chaloupek se veřejnosti otevřou opět v neděli 26. 4., kdy se zde bude slavit Den Země. Ten bude tentokrát tematicky zaměřený na hmyz.

Chaloupky o. p. s. - logo Chaloupky o.p.s. se dlouhodobě věnuje jednodenním i pobytovým programům pro školy s ekologickou a přírodovědnou tématikou. V rámci programů děti a dospělí zažijí pobyt v přírodě, pozorování rostli a živočichů, krmení hospodářských zvířat na dětské farmě, rukodělné činnosti a spoustu dalších doteků přírody a života na venkově. Programy jsou realizovány ve středisku pro vzdělávání a výchovu v přírodě Chaloupky nedaleko Kněžic a ve středisku ekologické výchovy Ostrůvek ve Velkém Meziříčí.
Více informací na www.chaloupky.cz.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2009040005-na-chaloupkach-uz-zacaly-velikonoce.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku