Tábory na poslední chvíli a jak je vybírat

| Autor: Informační centrum Borovice.cz | Rubrika: sdružení | Vydáno dne: 20. 6. 2009 |

Ráno na letním táboře - ilustrační foto archiv Pionýra S rostoucím trendem dovolených na poslední chvíli, které letos nabízí cestovní kanceláře v nebývalém množství, roste i poptávka rodičů po táborových pobytech v posledních dnech školního roku i počátkem prázdnin. Ač mají mnohé tábory již kapacitu zcela plnou, jsou mnohé, kam je ještě možné děti bez problémů přihlásit. A že je z čeho vybírat, dokumentuje i fakt, že v aktuální nabídce letních táborů na největším tradičním katalogu táborů informačního centra Borovice.cz je více než tisíc různých táborů.

„Přestože prázdniny začínají již za necelé dva týdny, nabídka míst na letních táborech je stále velká. Bez větších problémů tak mohou své děti přihlásit na tábor ti, kteří zaváhali, nebo byli dosud nerozhodní. Nebudou při tom příliš omezeni, neboť je stále z čeho vybírat. Mnozí pořadatelé navíc poskytují slevy,“ uvedl Josef Hordina z Informačního centra Borovice.

Informační server Borovice Výběrem zajímavého tábora podle letáčku či z katalogu na internetu by však pro rodiče celá záležitost končit neměla. Chtějí-li, aby se potomek z tábora vrátil spokojený a plný zážitků, měli by věnovat pozornost především tomu, zda je tábor svým zaměřením a pojetím vhodný pro to které konkrétní dítě. „Určitě není rozumné posílat například na sportovní tábor dítě bez vztahu ke sportu,“ říká Josef Hordina. „Nejlepší je, když se na výběru podílí s rodiči i dítě,“ dodává. Osobní zkušenost a doporučení nějakého známého či kamaráda by mohlo být určitým vodítkem. Navíc pokud má dítě na táboře hned od začátku někoho, koho zná, jistě mu tato skutečnost pomůže překonat počáteční stesk a ostych v novém kolektivu.

Dalším důležitým faktorem je důvěryhodnost. Tábor, který nabízí atraktivní program, ještě nemusí být kvalitní po ostatních stránkách. „Rodiče by se aktivně měli zajímat o to, jak je na táboře o účastníky postaráno, zda zázemí vyhovuje hygienickým normám, zda jsou vedoucí zkušení a připraveni na náročnou úlohu, která jim na táboře připadne,“ komentuje Hordina.

Náplň letních táborů také může být velmi různá. Převažují samozřejmě tábory tradiční, kde jsou děti ubytováni ve stanech s podsadou, časté jsou také chatky či indiánská týpí, výjimkou nejsou ale ani tábory, kde jsou účastníci ubytováni v penzionu.

Program bývá v drtivé většině motivován nějakou celotáborovou hrou. „Motivy her bývají opravdu velmi různorodé a nápadité. Čas od času vystoupí nějaký silný motiv, který kopíruje aktuální trend. Před třemi lety byla například opravdu veliká úroda táborů Harryho Pottera,“ říká Josef Hordina.
Existuje ale také veliké množství táborů specializovaných. Na výběr je tedy z táborů s výukou jazyků, tábory sportovní, šachové, hudební, nebo také tábory experimentální archeologie. Není ani těžké najít nějaký tábor v zahraničí či s mezinárodní účastí, tábor putovní, cyklistický nebo vodácký.

www.borovice.cz


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2009060057-tabory-na-posledni-chvili-a-jak-je-vybirat.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku