VII. Pražský jarmark: Cenu „od srdce“ udělila ČRDM souboru Hueyitlatoani z Mexika

| Autor: Jiří Majer | Rubrika: ČLÁNKY | Vydáno dne: 31. 8. 2010 |

Předseda ČRDM Aleš Sedláček: „Je mi velkou ctí, že mohu – tak, jak už se stává pomalu tradicí – předat cenu pro nejsympatičtější zahraniční soubor...“ (Foto Jiří Majer)Česká rada dětí a mládeže (ČRDM) udělila na sedmém Pražském jarmarku své ocenění, určené pro nejsympatičtější zahraniční soubor ročníku, mexické folklorní formaci s názvem Hueyitlatoani. Zmíněné ocenění předal vytipovanému souboru předseda ČRDM Aleš Sedláček 30. srpna 2010 večer na pódiu na Ovocném trhu v Praze 1. Mexičtí Hueyitlatoani se tak stali historicky třetím souborem, který na prestižním mezinárodním folklorním festivalu v Praze cenu ČRDM obdržel – loni ji získal ruský soubor Lejsen, v roce 2008 novozélandští Whakaari.

Mexičtí Hueyitlatoani v akci (Foto Jiří Majer)crdmJak vysvětlil před večerním vystoupením mexických hudebníků, tanečníků a tanečnic zasvěcený spíkr, název souboru znamená ve starém indiánském jazyce, jímž doposud hovoří stále ještě velká část obyvatel Mexika, „Velký mistr“. Následujícím půlhodinovým představením pak Hueyitlatoani stvrdili oprávněnost svého jména. Několik stovek diváků ocenilo jejich um, s nímž předvedli lidové tance z oblasti jihomexického státu Veracruz, dlouhotrvajícím nadšeným aplausem.

Při jedné z tanečních kreací sáhli tanečníci z Hueyitlatoani po atrapách mačet. (Foto Jiří Majer)Na řadu potom přišlo již samotné předání ceny v podobě vázy z broušeného českého skla. O tom, co se vlastně chystá, přitom laureáti zjevně neměli až do poslední chvíle ani tušení. O to větší radost pak ovšem dávali najevo, když tlumočnice přeložila do španělštiny slova Aleše Sedláčka: „Je mi velkou ctí, že mohu – tak, jak už se stává pomalu tradicí – předat cenu pro nejsympatičtější zahraniční soubor.“ Folklorní soubor Hueyitlatoani z Mexika - cena Předseda ČRDM vysvětlil, že porota, která z mnoha skvělých zahraničních souborů vybrala ten „nej“, není složena z žádných znalců. „Je to skupina lidí, kteří pracují s mladými lidmi a pro mladé lidi a kteří hodnotí srdcem. Takže naše ocenění je oceněním od srdce – a moc děkujeme, že právě soubor z Mexika tady mohl vystoupit a předat nám trochu radosti, štěstí a pocitu, že to, co dělají, dělají opravdu s láskou,“ dodal Aleš Sedláček.Pražský jarmark

Organizátorem mezinárodního folklorního festivalu Pražský jarmark je Folklorní sdružení (FoS) České republiky a SOL group spol. s r.o. za podpory hl. města Prahy, MČ Praha 1, sdružení Tradice ČR a dalších partnerů. Tato nekomerční akce se na Ovocném trhu v Praze 1 koná od roku 2004. FoS ČR náleží k bezmála stovce členských sdružení České rady dětí a mládeže (ČRDM).


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2010080069-vii-prazsky-jarmark-cenu-od-srdce-udelila-crdm-souboru-hueyitlatoani-z-mexika.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku