Stačí i malá parta lidí, aby se povedlo něco dobrého

| Autor: Jiří Majer | Rubrika: rozhovory | Vydáno dne: 14. 10. 2016 |

Rozhovor se starostou Městské části Praha 6 Ondřejem Kolářem

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (foto Jiří Majer)

Jaký je Váš vztah k dobrovolnictví?
Dobrovolnický projekt 72 hodin - práce na kompletní rekonstrukci turistického přístřešku v Divoké Šárce (foto Jiří Majer)Pozitivní. Ačkoliv já jsem tedy jako dobrovolník pracoval snad jen asi dvakrát v životě. Jednou to bylo po povodních v roce 2002, ale to byla spíš taková „povinnost“, protože jsme uklízeli spoušť ve veslařské loděnici, kde jsem tou dobou fungoval jako jeden z veslařů. A potom předloni, když jsme tady v Šárce (rozhovor byl veden v Divoké Šárce, kde Ondřej Kolář v rámci dobrovolnické akce 72 hodin pomáhal při kompletní rekonstrukci turistického přístřešku, pozn.) uklízeli odpadky. Ale jinak jsou mé zkušenosti s dobrovolnictvím opravdu minimální.

Dobrovolnický projekt 72 hodin - práce na kompletní rekonstrukci turistického přístřešku v Divoké Šárce (foto Jiří Majer)Vzpomněl byste si, kdy a jak jste se o akci 72 hodin vlastně dozvěděl?
Mně o ní řekl (předseda České rady dětí a mládeže) Aleš Sedláček, který mě pozval sem do Šárky, abych tady přiložil ruku k dílu. Tak jsem říkal, že rozhodně, určitě, kdykoliv, jakkoliv.

Jaký význam přikládáte dílčímu projektu uspořádanému v rámci 72 hodin na území Divoké Šárky, konkrétně tedy opravě zdejšího altánku?
Dobrovolnický projekt 72 hodin - práce na kompletní rekonstrukci turistického přístřešku v Divoké Šárce (foto Jiří Majer)Je to jednoznačně dobrá věc, protože Šárka je hodně navštěvovaná. Lidi sem hodně chodí a když uvidí, že se tady dá takovýmto způsobem něco opravit, tak se třeba sami začnou zajímat o to, jak by mohli svým dílem také přispět.

Mezi těmi, kteří se rozhodli přiložit ruku k dílu, jsou i mladí lidé z Finska a z Maďarska. Co Vás pod dojmem této skutečnosti napadá?
Ruku k dílu přiložil spolu s dalšími také starosta MČ Praha 6 Ondřej Kolář (foto Jiří Majer)Maďarské dobrovolnice (foto Jiří Majer)Napadne mě, že Česká rada dětí a mládeže není bezvýznamná organizace, a že dokáže přilákat i na takovýto – někdo by mohl říct „malý bezvýznamný“ – projekt i lidi ze zahraničí. Čímž ukazuje, že mezinárodní spolupráce se neděje jen na nějakých vyšších úrovních a třeba na bázi výměny studentů, ale že lidi se opravdu zajímají o to, jak dělat naše prostředí hezčí.

crdmPodporuje Městská část Praha 6 neziskové organizace dobrovolnického typu a jejich aktivity? Pokud ano, tedy jak?
Podporujeme je. Máme vypsáno několik různých grantů a dotačních řízení, kam se neziskovky mohou hlásit. Zároveň třeba některým i přímo pronajímáme nebytové prostory – například Lize lesní moudrosti, která má klubovny na Praze 6.

Někdy stačí i malá parta lidí... (foto Jiří Majer)Co byste vzkázal či popřál dětem a mládeži šestého pražského obvodu, v jehož čele stojíte?
Aby nepropadali beznaději nebo jakémusi pocitu, že sami nic nezmůžou. Protože třeba i tady (při dobrovolnické opravě turistického altánku v Divoké Šárce) je vidět, že stačí malá parta lidí, aby se podařilo něco hezkého.

Děkuji za rozhovor.

#72hodin
www.72hodin.cz

#72hodin

72 hodin - www.72hodin.cz
Projekt ČRDM „72 hodin“Projekt ČRDM „72 hodin“ Máš nápad, jak zlepšit místo, kde žiješ? Víš, kdo čeká na tvou pomoc? Dej dohromady pár kamarádů, s nimiž nápad uskutečníš, a tím se připojíš k tisícům dobrovolníků po celé naší zemi. Každoročně se do projektu zapojuje několik desítek tisíc dobrovolníků ve stovkách projektů. Projekt 72 hodin probíhá tradičně kolem poloviny října. Sleduj www.72hodin.cz, nebo na Facebook www.facebook.com/72hodin.cz.


ADAM.CZ (www.adam.cz.cz) - zpravodajský a informační servis sdružení dětí a mládeže
Adresa článku: http://www.adam.cz/clanek-2016100035-staci-i-mala-parta-lidi-aby-se-povedlo-neco-dobreho.html

Kliknutím Vytisknout tuto stránku