Nebývá zvykem zveřejňovat dopisy, které nejsou tzv. otevřené, tedy psané přímo s tím, že zveřejněny budou. Nicméně v tomto případě jsme se rozhodli udělat vyjímku a požádali autora následujících řádek o souhlas. Ten jsme získali. A tak i vám nabízíme příběh tábora, který by se bez obrovské pomoci lidí z nejrůznějších sdružení nemohl konat. -redakce-


  Motto vypůjčené od Z. Jirotky ze Saturnina možná není doslovné:

  „Osud by nám byl milostiv, kdyby nás jednou za čas popadl za límec a vyhodil na mráz. Protože pak bychom si uvědomili nejen to, že kamna kouřila, ale taky že hřála.“

  Milí přátelé a kolegové,
  v pátek 30. června pár hodin před zahájením „stavěčky“ tábora našeho folklorního souboru Javorníček poblíž Žirovnice v jižních Čechách lehla popelem kuchyně s jídelnou včetně téměř šedesátky fortelně vyrobených dřevěných podsad s podlahou, v jídelně přes zimu uskladněných. Podle vyšetřovatelů snad děti, oslavující vysvědčení neuhlídaly „ohýnek“.

  Zprávu jsem se dozvěděl mobilem od šéfa výstavby tábora někdy kolem šesté večer. Jel jsem zrovna tramvají domů balit se na týdenní akci do Alp. Cestou v tramvaji jsem začal psát esemesky lidem z branže. Vám. Nevím, kolik jsem jich poslal. Začal jsem ve svém telefonu podle abecedy a ještě jsem nebyl u „H“, když mi začaly chodit odpovědi. Co odpovědi! Nabídky!!! Než jsem dojel k nám do Bystrce na konečnou, našlo se po republice dokonce víc než těch 60 podsad. Nabízeli je i lidé, kterým jsem to ještě nestihl ani poslat! Skauti, pionýři, lidé z domků. Esemesky se vracely hluboko do noci.

  Celý týden mi do Alp chodily ještě další nabídky na řešení. Koordinační úlohu sehrála Jitka Kačerová a spolu s Petrem Čápem z Javorníčku to dotáhli do konce. Tábor provizorně znovu stál již ve čtvrtek 6. 7. a v sobotu v něm podle plánu začal první turnus.

  Věřím, že Jitka nebo někdo další z Lužánek Vám, kteří jste nabídli pomoc, stihli mezitím poděkovat. Především těm, kteří pomohli. Ale i těm, kteří pomoc nezištně nabídli a jejich podsad či jiného materiálu nebylo třeba.
  Pro jistotu ještě jednou všem děkuji i já. Děkuji hluboce, vážím si toho.

  Nejen za ty podsady. Nejen za ty nabídky. Nejen za tu podporu.
  Hlavně za to, že jsem zase začal věřit, že v týhle branži převažují lidé se zlatým srdcem na pravém místě.

  Prima léto Vám přeje

  Mikin

  Odkaz na webovské stránky Javorníčku www.javornicek.cz.