pozadi
.
hlavička ADAM.cz ČRDM

     QR kód této stránky ->

Být campleaderem? Bylo to lehčí a ještě lepší než jsem očekával

Autor: Petr Vosátka, INEX-SDA | zařazeno: 7. 1. 2020 | přečteno 2038

Před dvěma roky jsem byl na svém prvním workcampu ve Španělsku, kde jsem se tak trochu otrkával, a byl řadovým členem skupiny.

Petr Vosátko: Být campleaderem? Bylo to lehčí a ještě lepší než jsem očekával.

Loni jsem byl dobrovolníkem v Mexiku, kde nás bylo méně a podmínky zajišťovaly možnost ale i nutnost zhoštění se vůdcovské role v některých situacích.

Právě v Mexiku se mi zrodila myšlenka, že bych snad i já se mohl stát campleaderem. Cítil jsem, že nastal ten správný čas, kdy mi nestačí být “pouhým dobrovolníkem”, ale přidat ještě více ruku k dílu, posunout vše někam dál. Měl jsem to celkem jasně rozhodnuté. Zkušenosti ze zahraničí jsem chtěl využít u nás, věděl jsem tedy, že chci vést projekt v Česku. Zároveň jsem měl letní termín několika týdnů, kdy by byl čas na tuto realizaci. Na základě termínu a samozřejmě také osobních preferencí jsem si pak našel konkrétní workcamp ještě před školením pro vedoucí, kde jsem plánoval si najít spoluvedoucího. Mou původní představou ideálního parťáka byla osoba nejenom sympatická ale i ve vedení workcampu více zběhlá, tedy disponující tou zkušeností, která mně přirozeně chyběla. Zásadním prvkem mnou vybraného projektu totiž byl fakt, že se jedná o první ročník, tedy jak nulová zkušenost u mě, tak i na straně místních. Nicméně nakonec jsme se dali dohromady s Maki, a stali jsme se tak dvěma vedením workcampu nepolíbenými campleadery, což se sice ukázalo mít své výhody i nevýhody, ale má to čistý happy end.

Náš dvoutýdenní projekt se uskutečnil v nejzápadnější části znojemského okresu, v obci Pravice, v oblasti jižní Moravy známé pěstováním vinné révy. Naše skupina se však věnovala jinému tématu. Hlavním cílem workcampu bylo přispět k renovaci historické budovy, která by měla v budoucnu sloužit jako kulturní centrum pro místní obyvatele obce, která je, co se týče společenského života, téměř mrtvým místem. Nicméně přímo pro nás jako campleadery bylo osobním cílem, aby si dobrovolníci workcamp užili a otevřeli se jim nové možnosti, aby si z workcampu něco pozitivního odnesli jak oni, tak vedoucí i místní partneři, kterými byli Robert a Tomáš, majitelé farmy, na které klasicistní budova stála.

Pracovní náplň se skládala ze tří částí. První bylo odhalení základů budovy za účelem jejího odvodnění. V rámci této “digging” části byl také vyhledán a následně vykopán zasypaný historický sklep. Druhou částí bylo odhalování starších maleb v budově. A třetí bylo natírání všech oken prvního patra. Mimo prací na budově jsme se vydali na místní hřbitov, kde jsme prováděli dokumentaci opuštěných, osudu ponechaných hrobů, které patřily německy mluvícím rodinám z doby před rokem 1945.

Začátek byl těžký. Tak nějak všichni hledali hranice svých rolí, my jako vedoucí jsme se snažili utvořit ideální denní harmonogram a týdenní plán a zajistit fungování kuchyňských a uklízecích služeb, které jsme si určili. Předběžně jsme byli připraveni na možné problémy ohledně ubytování, které bylo situováno na zemi ve staré sýpce, z které se muselo do kuchyně a umývarek přes dvůr plný faremního zvířectva. Žádné potíže v tomto směru však nenastaly. Pokoušeli jsme se o získání důvěry a respektu dobrovolníků, zároveň jsme s Maki tak trochu intuitivně hledali vlastní rozdělení rolí. Nakonec se vyplatilo to, co je mi nejbližší a podle mě správné, být sám sebou a jít příkladem. Svým zápalem a houževnatostí při práci i dalších aktivitách jsme si získali respekt a díky přátelskému přístupu a upřímnosti jsme se mohli těšit důvěry dobrovolníků. Chtělo to jednoduše čas než si všechno sedne.

Za zlomové okamžiky považuji společné výlety. Pátý den workcampu jsme se podívali do Mikulova, kdy pomalu ledy roztávaly a následující den při výletě do Znojma spadly veškeré zábrany. V polovině projektu se tak zdál být každý sám sebou. Dobrovolníci fungovali skvěle jako skupina. Mezi členy panovala různorodost, nevyskytovaly se žádné vztahové problémy, a dokonce se těchto jedenáct dobrovolníků nijak výrazně neskupinkovalo. Občas se objevil nějaký problém ohledně používání společných prostor, ovšem všechny menší konflikty skupinu nakonec spojily v celek. Většina členů nám i jako vedoucím pomáhala v mnoha směrech, ať už v organizaci či přípravě různých aktivit. A v tomto momentě jsem si uvědomil, jaké máme štěstí. Čekal jsem, že to bude těžké ale dobré, díky nim to bylo lehčí a ještě lepší než jsem očekával. Samozřejmě, že přišly i temné momenty, ale ty jsem vždy nějak přečkal, popravdě ty pozitivní je absolutně překonaly, a má zkušenost je od nich i díky mému osobnostnímu nastavení očištěna.

Za úspěch pak považuji, když jsme účelně navázali kontakt s místní komunitou v místním restauračním zařízení. Zároveň se nám podařilo spřátelit s místními dětmi, které následně vyžadovaly pozornost od našich mezinárodní dobrovolníků prostřednictvím pokřiků typu “Hello, pojďte ven angličani”. Příjemné bylo i navázání kontaktu s místními v průběhu vinařského festivalu, který jsme navštívili, kde jsme se setkali s pozitivními reakcemi na naší pracovní dobrovolnickou aktivitu. Tato vinařská akce se pak pro mě stala symbolickým vrcholem workcampu, kdy jsem mohl zahlédnout tváře mých nových kamarádů, sic trochu ovíněné, plné štěstí. To byly dny, kdy jsem cítil, že jsme všichni jedna pomyslná rodina. Zní to někdy strašně pohádkově, ale prostě to tak bylo, jak už jsem psal, měl jsem štěstí.

Důvodem, proč nám to tak dobře klapalo, bylo i pracovní nasazení, které všichni dohromady vynaložili. Přeci jenom jsme byli na workcampu. Prakticky se téměř všechna plánovaná práce stihla vykonat v uměřeném tempu. Žádná vážná zranění se nepřihodila a v případě malých úrazů bylo skvělé, jak si každý navzájem pomáhal. To se týkalo i například problému jazykové bariéry. Ne všichni plynně hovořili anglicky, oficiálním jazykem projektu. A bylo krásné vidět, jak se někteří nesmělí dobrovolníci v průběhu workcampu rozmluvili za pomoci jejich okolí. Mezinárodní prostředí bylo pro mě jako milovníka jazyků vynikající příležitostí. Měl jsem tak šanci si procvičit španělštinu a němčinu, porovnat podobnosti mezi ruštinou a češtinou a naučit se základní výrazy francouzštiny, italštiny či japonštiny.

Když přišel čas loučení, byly to dojemné momenty snad pro všechny. Někteří dobrovolníci celou zkušenost dokonce označili za nejlepší zážitek vůbec. A v momentu, kdy jsme si děkovali, kdy jsme se loučili, jsem si uvědomil, že jsme to dokázali, z celého projektu jsme udělali doživotní zážitek. Ty slzy projevující city, které vzešly z toho, co jsme vybudovaly, byly upřímné, byly živé a dodaly mi pocit štěstí, který jsem dlouho neměl.

Mohu říct, že jsem si dokázal, jak jsem schopen vést vícečlennou různorodou skupinu. Také jsem si uvědomil, že se mnou nemusí být nejjednodušší spolupracovat. Ale rozhodně jsem poznal více sám sebe, zjistil své silné i slabé stránky, dokázal jsem ty silné využít, to především empatii a čtení osobností a situací, naučil jsem se také, že je nejlepší oznámit důležitou informaci co nejdříve, nečekat na vhodnější moment. Role vedoucího není role pro každého, to je pravda, já jsem naštěstí nebyl každým. Nemohu slibovat, že kdokoliv se rozhodne jít podobnou cestou, bude mu či jí dopřáno stejně jako mně. Já jsem si z celé zkušenosti odnesl především úžasné vzpomínky, nová přátelství, která přetrvávají a příjemné pocity, že jsem udělal něco užitečného, něco, co přispělo k budování toho, co považuji za dobro, k budování takového světa, ve kterém si přeji žít.

Chceš i ty získat zážitek na celý život a stát se leaderem? Přihlas se na školení vedoucích workcampů.

Zaujalo tě to? Napiš se na skoleni@inexsda.cz.

www.inexsda.czSouvisející články:
Pomoz nám nasbírat fotografie z dávné INEXí historie - 11.05.2021
Workcampuj v Česku! - 08.05.2021
INEX-SDA slaví, pořádá, hledá... - 22.04.2021
Veď v létě workcamp! - 11.04.2021
Do INEXu na stáž! - 01.03.2021
20 let s Člověkem v tísni – vzpomínka na první workcamp - 25.02.2021
Jak pokračuje skupina „Buď aktivní“? - 17.02.2021
Vyjeď na workcamp s INEXem (online prezentace) - 07.02.2021
Dobrovolnictví pro všechny aneb kde je vůle, tam je i cesta - 10.01.2021
Oslav Mezinárodní den dobrovolnictva s Inexem - 02.12.2020
Konflikt jako cesta k pozitivní změně? - 24.11.2020
Eliška: „Workcampy mi pomohly si uvědomit, že musím společnosti začít vracet.“ - 19.11.2020
Zrealizuj workcamp ve svém městě - 16.11.2020
Čtyři měsíce ve východní Africe pro mě byly objevné - 09.11.2020
Zdokonal se jako vedoucí - 06.10.2020
INEX-Sdružení dobrovolných aktivit hledá stážistu - 14.09.2020
Děti z dětských domovů i letos pomohou s obnovou hradu - 09.08.2020
Vyzkoušejte si práci s dětmi a mládeží s omezením - 30.07.2020
Zaniklá osada Zastávka díky dobrovolníkům nabere nový dech - 20.07.2020
Ekocentrum v Horním Maršově pořádá dobrovolnický workcamp pro rodiny s dětmi - 16.07.2020
První letošní workcamp máme za sebou - 07.06.2020
České workcampy hledají své vedoucí - 19.05.2020
Workcampujeme v Česku! - 05.05.2020
Svět je online – včetně workcampů! - 15.04.2020
Veď workcamp v Česku! - 03.04.2020
Chci pomoct! Dobrovolnictví během pandemie koronaviru - 18.03.2020
INEX-SDA spouští workcampovou sezónu! - 09.03.2020
INEX-SDA: Handicap není stopkou k dobrovolnictví - 25.02.2020
100 let s workcampy - 10.02.2020
Do INEXu na stáž! - 29.01.2020
Vyjeď na několik měsíců s Evropským sborem solidarity - 19.11.2019
Podpořte aktivity mezikulturního vzdělávání - 06.11.2019
Letos účastník, za rok vedoucí? INEX-SDA nabízí školení - 23.10.2019
Zrealizuj workcamp ve svém městě! - 19.10.2019
Návrat z workcampu? Sdílej své zážitky nebo realizuj nápad s INEXup! - 20.09.2019
Campleaders wanted: na Plzeňsku nebo na ekofarmě - 19.08.2019
INEX-SDA: 10 mladým lidem a 2 vedoucím zaplatíme dopravu a kapesné na workcamp ve Francii - 21.07.2019
Campleaders wanted: na ekofarmě, ve včelařském muzeu nebo pivovaře - 20.06.2019
Dobrovolníci z Francie budou pomáhat v ČR díky solidárnímu programu EU - 10.06.2019
Přihlas se do ročního cyklu globálního vzdělávání GLEN - 02.01.2019
Pojď na stáž do INEX-SDA - 27.12.2018
Dobrovolníci díky workcampům věnovali přes 23 000 hodin práce - 20.10.2018
Zapojte dobrovolníky do vašeho projektu – Zrealizujte workcamp! - 04.10.2018
Konference: DOBROVOLNICTVÍ ↔ BYZNYS - 21.09.2018
LAST MINUTE - Staň se vedoucí/m na workcampu v ČR - 26.07.2018
FOTBAL JE TOUR! - 28.06.2018
INEX-SDA hledá stážisty na léto - 26.06.2018
9 sobeckých důvodů, proč vyrazit na workcamp - 04.06.2018
Vedoucím workcampu za 1 den - 31.05.2018
Za dobrovolnictvím do Nepálu - 23.04.2018
Startuje sezóna dobrovolníků! Peru nebo Hauenštejn? Nebo dalších 2000 workcampů - 18.03.2018
Největší setkání dobrovolnických organizací - v Brně - 04.03.2018
Chceš být leader? Zkus to na workcampu! - 28.02.2018
Staň se stážistou v INEX-SDA od března do června 2018 - 06.02.2018
Problematické situace při práci s mládeží? S manuály to zvládnete - 25.01.2018


vytisknout článek | přidat na Facebook Facebook | pridej.cz


Nejčtenější články za posledních 7 dnů
Nejsledovanější příspěvky rubriky video - audio za posledních 30 dnů
ADAM.cz
22. 4. 2021, 699x
.

Aktuální téma: #koronavirus #20letCRDM

· #100letrepubliky · #kamchodit · #sbirame · #72hodin · #tabory · #radyanavody · #foglar · #natabore · #dobrovolnici · #eyca #eyca_cz · #vanoce · #čtenářství · #zlatyamos · #hryahlavolamy


Představujeme


Mezinárodní


Pozvánky


Rozhovory

MŠMT Anopress IT České Tábory.cz Borovice.cz - Informační centrum pro dětsku rekreaci, tábory, cestování skupin a volný čas. Strukturovaný dialog s mládeží
© 2021 ČRDM | Senovážné nám. 24, Praha 1 | Kontakty | Mapa stránek | ADAM.cz na Facebooku / ADAM.cz na Twitteru / RSS ADAM.cz / ATOM ADAM.cz
Přebírání obsahu ADAM.cz. Provozuje redakční centrum ČRDM za podpory MŠMT | Tento web byl vytvořen pomocí phpRS. PDA Mapa stránek Hlavní strana Klávesové zkratky na tomto webu Na obsah stránky

--> --> --> --> --> --> --> Google+