Květen v květu, červen pro motýly ještě lepší. Je čas na další jarní soutěžní výzvu Českého svazu ochránců přírody – lov beze zbraní.

    Vyfoťte alespoň 3 druhy motýlů, doplňte o datum, místo a autora a pošlete na adresu: souteze@csop.cz
    Čas máte od 18. 5. do 8. 6. 2020.

    Ze života motýlů

    Motýli v našich podmínkách přežívají obecně jeden rok. Při vývoji prochází složitou proměnou (dokonalou) od vajíčka přes housenku, kuklu po dospělce, které pak vídáme zpravidla jen na pár týdnů. Zimu přečkávají různě. Housenka takového batolce se přes zimu schová do koncového pupene vrby nebo topolu, housenky modráska se nechají odnést do mraveniště, odolná vajíčka ostruháčka březového na kůře trnky čekají na jaro, housenky pak okusují rašící lístky. Řada našich motýlů může přezimovat i ve stádiu dospělce – potkáme tak strnulé babočky na půdě nebo ve sklepě, v přírodě vyhledávají suché dutiny. Další strategií je odletět na jih a na jaře se vrátit zpět, jako to třeba dělá babočka bodláková.

    Housenky mají jediný úkol – vykrmit se a zakuklit. Nežerou ovšem jen tak něco. „Živná rostlina“ je často vyjmenována v druhovém jméně motýla. Na prvním místě vedou kopřivy, které chutnají většině našich baboček, pak různé druhy trav, vrby, české keře a další rostliny (můžete se inspirovat pro „divoký koutek“ na zahradě). Babočka kopřivová, osiková, bodláková, jilmová,…

    Soutěž ČSOP: Bez síťky na lov motýlů - pestrokřídlec podražcový Dospělí motýli vyhledávají osluněná stanoviště s květy, které si vybírají podle barvy v UV spektru, podle vůně i velikosti. Vyhovují jim přechodová stanoviště (ekotony), kde se přelínají prostředí s lesem nebo křovinami, kam se mohou v případě potřeby schovat. Najdeme je tedy obecně na kvetoucích loukách, na okrajích lesů nebo i na lesních světlinkách, na stepích, skalkách a zídkách, podél polních cest, příkopů, remízků, ale i na pestrých zahradách.

    Jdeme na lov

    „Štěstí je vzácné/ jako když posadí se / na ruku motýl.“ — Jiří Květoslav Hrubý

    Fotit motýly znamená mít pořádnou dávku trpělivosti. Nejlepší podmínky pro motýlí focení jsou tak zrána, kdy jsou ještě trochu ztuhlí. K motýlu se přibližujte velmi pomalu, reagují na prudké pohyby. Při určování pomůže foťák s přiblížením nebo i dalekohled. K určení doporučíme kromě tištěných atlasů například šikovnou aplikaci Atlas denních motýlů České republiky, kde kromě určovacích znaků druhu najdete i rozšiřující informace o životních strategiích a výskytu. Pomůže web www.lepidoptera.cz a facebookové skupiny pro určování Motýlí klenoty nebo Motýlí plevel.

    A co „můry“?

    Soutěž ČSOP: Bez síťky na lov motýlů - drsnokřídlec lipovýSoutěž ČSOP: Bez síťky na lov motýlů - strakáč březový Řekněme noční motýli. Jsou neméně krásní a zajímaví. Na jejich pozorování doporučíme noční svícení při teplých nocích. Svítí se reflektorem na bílé plátno. Mnoho nočních motýlů můžete jednoduše vidět i na bílé stěně domu s venkovním osvětlením.

    Mějte motýly na své zahradě – na Živé zahradě

    Soutěž ČSOP: Bez síťky na lov motýlů - Živá zahrada „Musím přece snést dvě nebo tři housenky, když chci poznat motýly.“ — Antoine de Saint-Exupéry

    Zúčastněte se mapování a nabídněte prostředí své zahrady i divokým motýlům.
    JARO 2020: soukromé zahrady 22. – 24. 5., školy 18. – 22. 5. nebo 25. – 29. 5.
    www.zivazahrada.cz

    http://www.csop.cz/index.php?m_id_old=1000&m_id_akt=8658

    18. 5. 2020

    Autor