Pražská zvířecí záchranka, kterou v Praze a okolí provozuje Český svaz ochránců přírody, přijala na sklonku loňského roku čtyřtisícího pacienta.

    Stala se jím neobvykle zbarvená káně lesní, nalezená ve Vinoři. Pražská zvířecí záchranka vznikla už v roce 2009, v době, kdy v Praze nefungovala žádná záchranná stanice. Jejím posláním je radit veřejnosti, jak se má zachovat při kontaktu s divokými zvířaty v nouzi, odchytávat či přebírat od nálezců zvířata, který potřebují pomoc odborníků, a transportovat je do záchranných stanic.

    Dne 29. prosince 2020 večer volal na pohotovostní linku Pražské zvířecí záchranky 774 155 185 pan Michal z Vinoře. Našel na svém pozemku apatickou káni lesní a potřeboval poradit, jak se má správně zachovat, aby neobvyklému hostu pomohl. Na místo vyjela Pražská zvířecí záchranka, neobvykle zbarvenou káni odchytila a převezla do záchranné stanice. Káně žádná viditelná zranění neměla, pravděpodobně se jednalo o otravu. Případy otrávených zvířat jsou v okolí Prahy letos velmi běžné. Souvislost s nyní velmi rozšířeným plošným používáním pesticidů proti hrabošům se však zatím prokázat nepodařilo.

    Káně se stala klientem Pražské zvířecí záchranky č. 4000. Nejčastějšími pacienty jsou však v těchto dnech netopýři.

    ČSOP - logoPražská zvířecí záchranka pomáhá divokým zvířatům již od roku 2009. Její práce spočívá výhradně v odchytech divokých zvířat v nouzi, první pomoci a v následném transportu do záchranné stanice či k veterinárnímu lékaři. Díky tomu je časově velmi flexibilní a dokáže na místo zásahu dorazit v relativně krátkém čase. Navíc pomáhá informovat veřejnost o tom, jak se správně při kontaktu s divokým zvířetem chovat. Z toho důvodu je její existence na území hlavního města Prahy velmi potřebná.

    V roce 2020 podpořily činnost Pražské zvířecí záchranky městské části Praha 4, Praha 6, Praha 7 a Praha 10. Poradenskou činnost podpořilo rovněž Hlavní město Praha. Tato podpora však pokryla necelou polovinu potřebných nákladů. Jestli můžete, pomozte, prosím, záchrance příspěvkem na účet veřejné sbírky 33553322/0800 s variabilním symbolem 1111. Bližší informace dostanete na info@csop.cz a na telefonu 774 155 185. Děkujeme!

    Autoři